Lena Sandlin-Hedman (S)

Lena Sandlin-Hedman (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Titel fil. kand.
Född år 1969

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2004-09-13

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2004-09-13
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 1999-11-04 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2004-09-13
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2004-09-13
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 1998-10-20 – 1999-11-04
    • Valprövningsnämnden

    • Ledamot 1996-05-03 – 2002-12-09
    • Suppleant 1994-11-16 – 1996-05-02
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Personlig suppleant 2001-11-01 – 2004-09-13

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

IT, demokrati och funktionshinder

Skriftlig fråga 2000/01:1428 av Sandlin-Hedman, Lena (s)

den 15 juni Fråga 2000/01:1428 av Lena Sandlin-Hedman s till socialminister Lars Engqvist om IT, demokrati och funktionshinder Aktuell internationell såväl som nationell handikappolitik fokuserar på medborgarperspektivet. Det innefattar inte bara rättigheten till delaktighet utan också skyldigheter för den enskilde

Inlämnad: 2001-06-15 Besvarare: socialminister Lars Engqvist (S)

lagstiftning om franschising

Skriftlig fråga 2000/01:1406 av Sandlin-Hedman, Lena (s)

den 14 juni Fråga 2000/01:1406 av Lena Sandlin-Hedman s till justitieminister Thomas Bodström om lagstiftning om franchising Franchising är en företagsform som vuxit under de senaste årtiondena. Ett allmänt bekymmer är att många franchisetagare har en mycket svag styrkeposition. De flesta avtal mellan franchisetagare

Inlämnad: 2001-06-14 Besvarare: justitieminister Thomas Bodström (S)

tandläkarbristen

Skriftlig fråga 2000/01:1339 av Sandlin-Hedman, Lena (s)

den 1 juni Fråga 2000/01:1339 av Lena Sandlin-Hedman s till utbildningsminister Thomas Östros om tandläkarbristen Under de senaste två åren har tandläkarvakanserna inom folktandvården ökat i hela landet. Särskilt tydlig är bristen i Norrlandslandstingen och övriga glesbygdslän. Vi kan dessutom se de kraftigt ökande

Inlämnad: 2001-06-05 Besvarare: utbildningsminister Thomas Östros (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se