Lena Sandlin-Hedman (S)

Lena Sandlin-Hedman (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Titel fil. kand.
Född år 1969

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2004-09-13

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2004-09-13
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 1999-11-04 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2004-09-13
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2004-09-13
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 1998-10-20 – 1999-11-04
    • Valprövningsnämnden

    • Ledamot 1996-05-03 – 2002-12-09
    • Suppleant 1994-11-16 – 1996-05-02
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Personlig suppleant 2001-11-01 – 2004-09-13

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

ekonomiska villkor för sjukbidragstagare

Skriftlig fråga 1999/2000:1417 av Sandlin-Hedman, Lena (s)

den 14 september Fråga 1999/2000:1417 av Lena Sandlin-Hedman s till statsrådet Ingela Thalén om ekonomiska villkor för sjukbidragstagare Människor som i dag erhåller sjukbidrag eller förtidspension betalar, som alla yrkesverksamma, ca 30 i skatt. Dessa grupper jämförs med ålderspensionärer som betalar 20 i skatt. Sjukbidragstagare,

Inlämnad: 2000-09-14 Besvarare: statsrådet Ingela Thalén (S)

garantibeloppet i föräldraförsäkringen

Skriftlig fråga 1999/2000:1379 av Sandlin-Hedman, Lena (s)

den 30 augusti Fråga 1999/2000:1379 av Lena Sandlin-Hedman s till statsrådet Ingela Thalén om garantibeloppet i föräldraförsäkringen Föräldrapenning med anledning av ett barns födelse utges högst under 450 dagar sammanlagt för föräldrarna enligt lagen 1962:361 om allmän försäkring 4 kap. Hel föräldrapenning är lägst

Inlämnad: 2000-08-30 Besvarare: statsrådet Ingela Thalén (S)

differentierade alkoholskatter

Skriftlig fråga 1999/2000:1332 av Sandlin-Hedman, Lena (s)

den 18 augusti Fråga 1999/2000:1332 av Lena Sandlin-Hedman s till finansminister Bosse Ringholm om differentierade alkoholskatter I de skandinaviska länderna ses alkoholpolitiken i huvudsak som en del av välfärdspolitiken. I flera EU-länder betraktas alkoholdrycker som jordbruks- eller industriprodukter och hanteras

Inlämnad: 2000-08-18 Besvarare: finansminister Bosse Ringholm (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se