Lena Sandlin-Hedman (S)

Lena Sandlin-Hedman (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Titel fil. kand.
Född år 1969

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2004-09-13

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2004-09-13
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 1999-11-04 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2004-09-13
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2004-09-13
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 1998-10-20 – 1999-11-04
    • Valprövningsnämnden

    • Ledamot 1996-05-03 – 2002-12-09
    • Suppleant 1994-11-16 – 1996-05-02
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Personlig suppleant 2001-11-01 – 2004-09-13

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

svensk idrott och bolagisering

Skriftlig fråga 1998/99:429 av Sandlin, Lena (s)

Fråga 1998/99:429 av Lena Sandlin s till statsrådet Ulrica Messing om svensk idrott och bolagisering den 5 mars Svensk idrottsrörelse står just nu inför stora och viktiga beslut om sin framtid. I maj månad kommer t.ex. RF på sitt årsmöte att ta ställning till bolagiseringsfrågan, och svensk elitishockey håller som

Inlämnad: 1999-03-05 Besvarare: statsrådet Ulrica Messing (S)

osteoporos

Skriftlig fråga 1998/99:265 av Sandlin, Lena (s)

Fråga 1998/99:265 av Lena Sandlin s till socialministern om osteoporos den 20 januari En ny rapport från Europeiska kommissionen pekar ut osteoporos, dvs. benskörhet eller skelettskörhet som en av vår tids största folksjukdomar. Enligt Nina Rehnqvist, överdirektör på Socialstyrelsen går arbetet med att diagnostisera,

Inlämnad: 1999-01-20 Besvarare: socialminister Lars Engqvist (S)

socialbidragen

Skriftlig fråga 1998/99:208 av Sandlin, Lena (s)

Fråga 1998/99:208 av Lena Sandlin s till socialministern om socialbidragen den 18 december Den snabba kostnadsutvecklingen på grund av den höga arbetslösheten fräter i en allt snabbare takt sönder det gemensamma trygghetssystemet i landets kommuner. Beslutet om en allmän riksnorm för socialbidragen var nödvändigt för

Inlämnad: 1998-12-18 Besvarare: socialminister Lars Engqvist (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se