Lena Sandlin-Hedman (S)

Lena Sandlin-Hedman (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Titel fil. kand.
Född år 1969

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2004-09-13

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2004-09-13
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 1999-11-04 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2004-09-13
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2004-09-13
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 1998-10-20 – 1999-11-04
    • Valprövningsnämnden

    • Ledamot 1996-05-03 – 2002-12-09
    • Suppleant 1994-11-16 – 1996-05-02
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Personlig suppleant 2001-11-01 – 2004-09-13

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Benskörhet

Motion 1996/97:So290 av Lena Sandlin m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1996/97:So290 av Lena Sandlin m.fl. s Benskörhet Varje år drabbas 70 000 svenskar av frakturer på grund av osteoporos, dvs. benskörhet eller skelettskörhet. Svenska kvinnor drabbas oftare av osteoporos än andra kvinnor i världen. Varannan 50-årig kvinna kommer att drabbas av frakturer p.g.a.


Utskottsberedning: -1996/97:SoU14
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Mervärdesskatt för körskolor

Motion 1996/97:Sk627 av Lena Sandlin och Krister Örnfjäder (s)

Motion till riksdagen 1996/97:Sk627 av Lena Sandlin och Krister Örnfjäder s Mervärdesskatt för körskolor I regeringens proposition ang mervärdesskatt inom kultur-utbildnings- och idrottsområdet förslås att körkortsutbildningen skall beläggas med en mervärdesskatt om 25Att momsbelägga förarutbildningen med en så hög


Utskottsberedning: -1996/97:SkU6
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Uppföljning av de ändrade reglerna för förtidspensionering och sjukpenning

Motion 1996/97:Sf248 av Anders Ygeman m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1996/97:Sf248 av Anders Ygeman m.fl. s Uppföljning av de ändrade reglerna för förtidspensionering och sjukpenning I propositionen 96/97:28 om förtidspension föreslås en renodling av vilka kriterier som ska ligga till grund för att förtidspension ska beviljas. Det betyder att andra omständigheter


Utskottsberedning: -1996/97:SfU6
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se