Lena Sandlin-Hedman (S)

Lena Sandlin-Hedman (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Titel fil. kand.
Född år 1969

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2004-09-13

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2004-09-13
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 1999-11-04 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2004-09-13
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2004-09-13
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 1998-10-20 – 1999-11-04
    • Valprövningsnämnden

    • Ledamot 1996-05-03 – 2002-12-09
    • Suppleant 1994-11-16 – 1996-05-02
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Personlig suppleant 2001-11-01 – 2004-09-13

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Ökad läkarutbildning i Umeå

Motion 1994/95:Ub723 av Lena Sandlin m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1994/95:Ub723 av Lena Sandlin m.fl. s Ökad läkarutbildning i Umeå Norrlandstingen har långsiktiga behov av 130 utexaminerade läkare per år. De närmaste åren kommer endast ca 100 läkare per år att utexamineras i Umeå. Utbildningen vid Umeå universitet har avgörande betydelse för läkarförsörjningen


Utskottsberedning: -1994/95:UbU15
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Distansutbildning

Motion 1994/95:Ub682 av Lars Hedfors m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1994/95:Ub682 av Lars Hedfors m.fl. s Distansutbildning I budgetpropositionen bil. 9 behandlas i avsnittet ökad tillgänglighet till högre utbildningbl.a. distansutbildningen. Samtidigt som regeringen föreslår omfattande satsningar inom detta område aviseras en kommitté med uppgift att analysera,


Utskottsberedning: --1994/95:UbU15
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

Kommunalt bidrag till fristående skolor

Motion 1994/95:Ub379 av Lena Sandlin m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1994/95:Ub379 av Lena Sandlin m.fl. s Kommunalt bidrag till fristående skolor Gällande reglering om bidrag till de fristående skolorna gör att kommuner kan hamna i en mycket svår ekonomisk situation. Speciellt för små kommuner med glesbygdsstruktur kan gällande bestämmelser ge orimliga ekonomiska


Utskottsberedning: -1994/95:UbU16
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se