Lena Sandlin-Hedman (S)

Lena Sandlin-Hedman (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Titel fil. kand.
Född år 1969

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2004-09-13

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2004-09-13
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 1999-11-04 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2004-09-13
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2004-09-13
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 1998-10-20 – 1999-11-04
    • Valprövningsnämnden

    • Ledamot 1996-05-03 – 2002-12-09
    • Suppleant 1994-11-16 – 1996-05-02
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Personlig suppleant 2001-11-01 – 2004-09-13

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Lärarnas betydelse för jämställdheten

Motion 2002/03:Ub497 av Anne Ludvigsson m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2002/03:Ub497 av Anne Ludvigsson m.fl. s Lärarnas betydelse för jämställdheten Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att ge lärarna instrument att införliva könsperspektivet i uppläggning och genomförande av sitt pedagogiska arbete.


Utskottsberedning: 2002/03:UbU4
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Idrott och hälsa i skolan

Motion 2002/03:Ub496 av Lena Sandlin-Hedman m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2002/03:Ub496 av Lena Sandlin-Hedman m.fl. s Idrott och hälsa i skolan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om idrott och hälsa i skolan. Motivering Rapport efter rapport signalerar att vi måste förändra vår livsstil. I framför


Utskottsberedning: 2002/03:UbU11
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Profilfråga för svenskt bistånd

Motion 2002/03:U314 av Carina Ohlsson m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2002/03:U314 av Carina Ohlsson m.fl. s Profilfråga för svenskt bistånd Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som i motionen anförs om att sexuella och reproduktiva rättigheter bör kunna ingå som en profilfråga vad gäller svenskt bistånd. Motivering


Utskottsberedning: 2003/04:UU3
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se