Marianne Samuelsson (MP)

Marianne Samuelsson (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Västra Götalands läns norra
Född år 1945

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2004-09-23

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2002-09-30
    • Ordinarie 1988-10-04 – 1991-09-30
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2003-03-28 – 2003-06-29
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1988-11-11 – 1991-09-29
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 1998-10-20 – 2001-10-23
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Ledamot 1990-10-04 – 1991-09-29
    • Suppleant 1989-10-04 – 1990-10-03
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2002-01-17 – 2002-09-29
    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 1989-03-17 – 1989-10-04
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2003-03-28 – 2003-06-29
    • Suppleant 1989-03-17 – 1989-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1994-11-28 – 1998-10-04
    • Suppleant 1989-04-10 – 1989-10-04
    • Finansutskottet

    • Suppleant 1989-10-04 – 1990-10-03
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2003-03-28 – 2003-06-29
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2003-03-28 – 2003-06-29
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Deputerad 2002-04-18 – 2002-06-04
    • Deputerad 2001-10-16 – 2001-12-06
    • Suppleant 2001-03-27 – 2001-04-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2002-05-31 – 2002-06-12
    • Suppleant 2002-01-17 – 2002-01-18
    • Suppleant 2001-10-25 – 2001-12-11
    • Suppleant 1999-03-23 – 1999-09-13
    • Suppleant 1996-10-21 – 1996-11-20
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2001-03-28 – 2002-10-08
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 1994-10-18 – 1998-10-05
    • Ledamot 1988-10-18 – 1991-09-30
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2001-11-13 – 2002-09-30
    • Valberedningen

    • Suppleant 1988-10-03 – 1991-09-30
    • Riksdagens förvaltningskontor

    • Suppleant 1988-10-11 – 1990-10-03
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-18 – 1998-10-05
    • Riksrevisionens styrelse

    • Suppleant 2003-03-12 – 2004-09-23

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2002/03:379 av Oscarsson, Mikael (kd) 26 maj 2003 den ideella sektorn och mervärdesskatt på second hand-verksamhet
Frågestund 3 april 2003 -
Interpellationsdebatt 2001/02:494 av Samuelsson, Marianne (mp) 21 maj 2002 däckproduktionen i Gislaved
Debatt om förslag 2001/02:UU2 14 december 2001 Utgiftsområde 7 Internationellt bistånd

den ideella sektorn och mervärdesskatt på second hand-verksamhet

Interpellation 2002/03:379 av Oscarsson, Mikael (kd)

den 12 maj Interpellation 2002/03:379 av Mikael Oscarsson kd till finansminister Bosse Ringholm om den ideella sektorn och mervärdesskatt på second hand-verksamhet Den ideella sektorn är något mycket värdefullt som bör stödjas. Många ideella organisationer gör fantastiska insatser: Stadsmissionen, Hoppets Stjärna,

Inlämnad: 2003-05-12 Besvarare: Bosse Ringholm (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: den ideella sektorn och mervärdesskatt på second hand-verksamhet

insatser för de glömda barnen

Skriftlig fråga 2002/03:829 av Samuelsson, Marianne (mp)

den 22 april Fråga 2002/03:829 av Marianne Samuelsson mp till statsrådet Morgan Johansson om insatser för de glömda barnen Det beräknas att i varje skolklass finns två eller tre barn som lever i missbrukarhem. 300 000 barn i vårt land växer upp i familjer där de på grund av missbruk tvingas ta ett tungt ansvar för

Inlämnad: 2003-04-22 Besvarare: Morgan Johansson (S)

med anledning av prop. 2001/02:100 2002 års ekonomiska vårproposition

Motion 2001/02:Fi41 av Matz Hammarström m.fl. (mp)

Motion till riksdagen 2001/02:Fi41 av Matz Hammarström m.fl. mp med anledning av prop. 2001/02:100 2002 års ekonomiska vårproposition Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om ytterligare insatser för ökad hälsa i arbetslivet behovet av livsstilsförändringar,


Utskottsberedning: 2001/02:FiU27 2001/02:SfU18
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , ,

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se