Said Abdu (L)

Said Abdu (L)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Liberalerna
Valkrets Västra Götalands läns norra
Född år 1986

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2016-01-14 – 2018-09-24
    • Ledamot 2015-03-06 – 2016-01-13
    • Suppleant 2014-10-07 – 2015-03-05
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2018-01-26 – 2018-09-24
    • Ledamot 2016-01-14 – 2018-01-24
    • Suppleant 2014-10-07 – 2016-01-14
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2018-01-24 – 2018-09-24
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2014-11-05 – 2018-09-24
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2014-11-05 – 2016-09-28
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2014-11-05 – 2018-01-24
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2014-11-05 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2016-09-29 – 2018-09-24
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2016-09-29 – 2018-09-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-11-05 – 2018-09-24

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot trafikutskottet 15-16 och näringsutskottet 16-. Suppleant skatteutskottet 14-, civilutskottet 14-, utbildningsutskottet 14-16, trafikutskottet 14-15 och 16-, miljö- och jordbruksutskottet 14- och näringsutskottet 14-16. Suppleant EU-nämnden 14-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 2016/17:181 Statligt ägda bolag i omvandling

Motion 2016/17:3739 av Lars Hjälmered m.fl. (M, C, L, KD)

Motion till riksdagen 2016/17:3739 av Lars Hjälmered m.fl. M, C, L, KD med anledning av prop. 2016/17:181 Statligt ägda bolag i omvandling Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att försäljningen av Apoteksgruppen i Sverige Holding AB bör genomföras med så stor transparens


Utskottsberedning: 2016/17:NU24
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2016/17:3739 av Lars Hjälmered m.fl. (M, C, L, KD) (docx, 61 kB) Motion 2016/17:3739 av Lars Hjälmered m.fl. (M, C, L, KD) (pdf, 74 kB)

med anledning av prop. 2016/17:100 2017 års ekonomiska vårproposition

Motion 2016/17:3730 av Jan Björklund m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2016/17:3730 av Jan Björklund m.fl. L med anledning av prop. 2016/17:100 2017 års ekonomiska vårproposition Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen godkänner de riktlinjer för den ekonomiska politiken och budgetpolitiken som anförs i motionen. Frihet måste försvaras liberala vägval för att öka tryggheten,


Utskottsberedning: 2016/17:FiU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:3730 av Jan Björklund m.fl. (L) (docx, 649 kB) Motion 2016/17:3730 av Jan Björklund m.fl. (L) (pdf, 741 kB)

med anledning av prop. 2016/17:179 Nytt mål för förnybar el och kontrollstation för elcertifikatssystemet 2017

Motion 2016/17:3724 av Maria Weimer m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2016/17:3724 av Maria Weimer m.fl. L med anledning av prop. 2016/17:179 Nytt mål för förnybar el och kontrollstation för elcertifikatssystemet 2017 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår propositionen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att värna Sveriges näst intill


Utskottsberedning: 2016/17:NU20
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): 6 avslag

Motion 2016/17:3724 av Maria Weimer m.fl. (L) (docx, 62 kB) Motion 2016/17:3724 av Maria Weimer m.fl. (L) (pdf, 70 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.