Said Abdu (L)

Said Abdu (L)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Liberalerna
Valkrets Västra Götalands läns norra
Född år 1986

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2016-01-14 – 2018-09-24
    • Ledamot 2015-03-06 – 2016-01-13
    • Suppleant 2014-10-07 – 2015-03-05
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2018-01-26 – 2018-09-24
    • Ledamot 2016-01-14 – 2018-01-24
    • Suppleant 2014-10-07 – 2016-01-14
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2018-01-24 – 2018-09-24
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2014-11-05 – 2018-09-24
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2014-11-05 – 2016-09-28
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2014-11-05 – 2018-01-24
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2014-11-05 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2016-09-29 – 2018-09-24
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2016-09-29 – 2018-09-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-11-05 – 2018-09-24

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot trafikutskottet 15-16 och näringsutskottet 16-. Suppleant skatteutskottet 14-, civilutskottet 14-, utbildningsutskottet 14-16, trafikutskottet 14-15 och 16-, miljö- och jordbruksutskottet 14- och näringsutskottet 14-16. Suppleant EU-nämnden 14-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Förutsättningarna för kvinnors företagande i välfärdssektorn

Interpellation 2014/15:348 av Said Abdu (FP)

Interpellation 2014/15:348 Förutsättningarna för kvinnors företagande i välfärdssektorn av Said Abdu FP till Statsrådet Ardalan Shekarabi S Två av delmålen för regeringens jämställdhetspolitik som föreslogs av en socialdemokratisk regering och som har legat fast under alliansregeringen är: En jämn fördelning av makt och

Inlämnad: 2015-03-04 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Interpellation 2014/15:348 av Said Abdu (FP) (pdf, 89 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.