Runar Patriksson (FP)

Runar Patriksson (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Värmlands län
Titel rektor
Född år 1944

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2006-10-02
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2003-06-11 – 2003-06-12
    • Deputerad 2002-05-31 – 2002-06-12
    • Deputerad 2002-05-31 – 2002-09-30
    • Deputerad 2002-01-17 – 2002-01-18
    • Deputerad 2001-10-25 – 2001-12-11
    • Suppleant 1999-03-23 – 1999-09-13
    • Deputerad 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2002-10-15 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

polishögskola i Karlstad

Skriftlig fråga 2001/02:1536 av Patriksson, Runar (fp)

den 22 augusti Fråga 2001/02:1536 av Runar Patriksson fp till justitieminister Thomas Bodström om polishögskola i Karlstad Jag har nyligen besökt Polismyndigheten i Värmland och kan konstatera att situationen är oroande. Enligt uppgift har man en mycket hög arbetsbelastning, man har även en hög medelålder och det är

Inlämnad: 2002-08-22 Besvarare: justitieminister Thomas Bodström (S)

förstörda skogsbilvägar

Skriftlig fråga 2001/02:1462 av Patriksson, Runar (fp)

den 31 juli Fråga 2001/02:1462 av Runar Patriksson fp till näringsminister Björn Rosengren om förstörda skogsbilvägar I västra Värmland har nu regnet förstört vägar, enskilda vägar samt enskilda skogsbilvägar. Skadorna är betydande för skogsnäringen och de som behöver råvaran. Vad avser näringsministern ge för besked om ersättningsmöjligheter till de berörda i Eda och Arvika kommuner

Inlämnad: 2002-07-31 Besvarare: näringsminister Björn Rosengren (S)

med anledning av skr. 2001/02:120 2002 års redogörelse för företag med statligt ägande

Motion 2001/02:N67 av Eva Flyborg m.fl. (fp)

Motion till riksdagen 2001/02:N67 av Eva Flyborg m.fl. fp med anledning av skr. 2001/02:120 2002 års redogörelse för företag med statligt ägande Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om en systematisk försäljning av de statligt ägda företagen. Riksdagen


Utskottsberedning: 2002/03:NU9
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se