Runar Filper (SD)

Runar Filper (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Värmlands län, plats 72
Titel Hemmansägare.
Född år 1964
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post runar.filper[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2017-06-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-10-07 – 2017-06-07
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-14 – 2017-03-02
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Suppleant 2016-12-20 – 2017-06-21
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

  • Föräldrar

    Fosterföräldrar, skogs- och vägarbetaren Werner Persson och hemmafrun, hemsamariten och lokalvårdaren Gunborg Lindahl Filper, f. Lindal.
  • Utbildning

    Snickare, bygg- och anläggningsteknisk linje på Nobelgymnasiet, Karlstad 80-82. Allmän värnplikt, Signalist och tråddragare på I2 i Karlstad 83-84. Allmän linje, Gävle folkhögskola 89. Italienska språket, italiensk nutidshistoria, litteratur och kultur, Universitá per Stranieri, Perugia i Italien 92. Ubefaren skibsassistent (lättmatros), Nyborgs sjöfartsskola på Fyn, Danmark 96. Klarälvsdalens folkhögskola i Sunne 97-98, 00. Statsvetenskap A och Kulturgeografi A, Karlstads universitet 08-09.
  • Anställningar

    Arbetscentralen, Sunne kommun 82-83. Parkarbetare, Sunne kommun 84. Biblioteksassistent, Sunne kommunbibliotek 86. Plastsvetsare, Lesjöfors Plast AB 87. Mjölarbetare, Engelhardt & Co AB, Västra Frölunda 90. Fastighetsskötare, Familjebostäder AB i Göteborg 90. Museiassistent på foto- och samlingsavdelningen, Murberget, Västernorrlands länsmuseum, Härnösand 95. Trädgårdsarbetare, Johnnys Blommor i Sunne 97. Metallarbetare, Samhall AB 98-2007. Jordbruksarbetare, Östra Ämtervik, 07-08. Regional valorganisatör, Sverigedemokraterna 09-10. Riksombudsman, Sverigedemokraterna 10-14.
  • Kommunala uppdrag

    Ledamot, Sunne samfällda kyrkofullmäktige 01-09. Kommunfullmäktig, Sunne 02-. Ledamot Västra Ämterviks kyrkoråd 05-13. Ledamot och gruppledare, Värmlands läns landstingsfullmäktige 10-14. Ledamot Värmlands läns landsting 14-18. Ledamot Värmlands läns polisstyrelse 10-14. Nämndeman förvaltningsrätten 10-14. Ledamot kyrkomötet 13-17. Ledamot stiftsfullmäktige 13-17.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande SD Sunne 00-06. Distriktsordförande SD Värmlands län 02-. Ordförande SD Fryksdalen 13-.
  • Litteratur

    20 röster om 20 år, Sverigedemokraterna, (08).
  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot miljö- och jordbruksutskottet 17-. Suppleant justitieutskottet 14-17, kulturutskottet 14-18, miljö- och jordbruksutskottet 14-17 och konstitutionsutskottet 16-17.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av skr. 2017/18:238 En klimatstrategi för Sverige

Motion 2017/18:4154 av Martin Kinnunen m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2017/18:4154 av Martin Kinnunen m.fl. SD med anledning av skr. 2017/18:238 En klimatstrategi för Sverige Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att det globala perspektivet inom klimatpolitiken ska ges en mer central plats och tillkännager detta för


Utskottsberedning: 2017/18:MJU22
Riksdagsbeslut (14 yrkanden): 13 avslag, 1 bifall,

Motion 2017/18:4154 av Martin Kinnunen m.fl. (SD) (docx, 62 kB) Motion 2017/18:4154 av Martin Kinnunen m.fl. (SD) (pdf, 74 kB)

med anledning av prop. 2017/18:179 En sammanhållen politik för Sveriges landsbygder - för ett Sverige som håller ihop

Motion 2017/18:4097 av Josef Fransson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2017/18:4097 av Josef Fransson m.fl. SD med anledning av prop. 2017/18:179 En sammanhållen politik för Sveriges landsbygder för ett Sverige som håller ihop Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om det övergripande målet för en sammanhållen landsbygdspolitik


Utskottsberedning: 2017/18:NU19
Riksdagsbeslut (24 yrkanden): 24 avslag

Motion 2017/18:4097 av Josef Fransson m.fl. (SD) (docx, 66 kB) Motion 2017/18:4097 av Josef Fransson m.fl. (SD) (pdf, 85 kB)

med anledning av prop. 2017/18:147 Ny djurskyddslag

Motion 2017/18:4040 av Martin Kinnunen m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2017/18:4040 av Martin Kinnunen m.fl. SD med anledning av prop. 2017/18:147 Ny djurskyddslag Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att det bör genomföras en kostnadsnyttoanalys över hur man på effektivast möjliga sätt kan höja ambitionen på djurskyddsområdet


Utskottsberedning: 2017/18:MJU24
Riksdagsbeslut (11 yrkanden): 11 avslag

Motion 2017/18:4040 av Martin Kinnunen m.fl. (SD) (docx, 61 kB) Motion 2017/18:4040 av Martin Kinnunen m.fl. (SD) (pdf, 72 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se