Roy Resare (MP)

Roy Resare (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Titel biolog
Född år 1954

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1998-10-20

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 1998-10-05
    • Ordinarie 1988-10-04 – 1991-09-30
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Ledamot 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Finansutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 1994-11-28 – 1998-10-04
    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 1996-11-27 – 1998-10-04
    • Lagutskottet

    • Suppleant 1994-11-28 – 1998-10-04
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Suppleant 1994-12-08 – 1998-10-20

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 1996/97:153 Ändringar i lagen om offentlig upphandling

Motion 1996/97:Fi95 av Johan Lönnroth m.fl. (v, s, fp, mp)

Motion till riksdagen 1996/97:Fi95 av Johan Lönnroth m.fl. v, s, fp, mp med anledning av prop. 1996/97:153 Ändringar i lagen om offentlig upphandling Denna proposition är välkommen. Den kommer att underlätta för goda upphandlingar som leder till önskat resultat. Som exempel på välkomna justeringar kan nämnas att i


Utskottsberedning: -1997/98:FiU7
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1996/97:119 Självförvaltning

Motion 1996/97:Sk56 av Ronny Korsberg m.fl. (mp)

Motion till riksdagen 1996/97:Sk56 av Ronny Korsberg m.fl. mp med anledning av prop. 1996/97:119 Självförvaltning Självförvaltning innebär att hyresgäster erbjuds möjlighet att aktivt delta i fastighetsskötseln och samtidigt påverka sin boendekostnad. I områden som tidigare präglats av mycket stora sociala problem,


Utskottsberedning: ----1996/97:SkU24
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): , , 4 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1996/97:100 Ett nytt system för skattebetalningar, m.m.

Motion 1996/97:Sk49 av Ronny Korsberg m.fl. (mp)

Motion till riksdagen 1996/97:Sk49 av Ronny Korsberg m.fl. mp med anledning av prop. 1996/97:100 Ett nytt system för skattebetalningar, m.m. Det förslag till nytt system för skattebetalning som regeringen nu lägger fram är enligt Miljöpartiets mening i huvudsak bra. På några punkter har vi dock invändningar. Förfallodagens


Utskottsberedning: -------1996/97:SkU23
Riksdagsbeslut (14 yrkanden): , , 7 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.