Roy Resare (MP)

Roy Resare (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Titel biolog
Född år 1954

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1998-10-20

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 1998-10-05
    • Ordinarie 1988-10-04 – 1991-09-30
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Ledamot 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Finansutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 1994-11-28 – 1998-10-04
    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 1996-11-27 – 1998-10-04
    • Lagutskottet

    • Suppleant 1994-11-28 – 1998-10-04
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Suppleant 1994-12-08 – 1998-10-20

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 1990/91:150 Förslag till slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret 1991/92, m.m. (kompletteringsproposition)

Motion 1990/91:Fi47 av Inger Schörling m.fl. (mp)

Motion till riksdagen 1990/91:Fi47 av Inger Schörling m.fl. mp med anledning av prop. 1990/91:150 Förslag till slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret 1991/92, m.m. kompletteringsproposition Bakgrund Det finns i dag bland vardagsmänniskor ett stigande intresse för livsmedel, som är producerat utan jordbruksgifter


Utskottsberedning: ----1990/91:FiU30
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): , , 4 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1990/91:85 Växa med kunskaper - om gymnasieskolan och vuxenutbildningen

Motion 1990/91:Ub154 av Roy Ottosson (mp)

Motion till riksdagen 1990/91:Ub154 av Roy Ottosson mp med anledning av prop. 1990/91:85 Växa med kunskaper om gymnasieskolan och vuxenutbildningen Gymnasieskola och komvux Övergripande synpunkter I propositionen föreslås en reformerad gymnasieutbildning. Utbildningen föreslås organiserad i 16 nationella program.


Utskottsberedning: ---1990/91:UbU16
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): , , 3 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1990/91:90 En god livsmiljö

Motion 1990/91:U12 av Claes Roxbergh m.fl. (mp)

Motion till riksdagen 1990/91:U12 av Claes Roxbergh m.fl. mp med anledning av prop. 1990/91:90 En god livsmiljö Hemställan Med hänvisning till vad som anförts i motion 1990/91:T82 hemställs att riksdagen som sin mening ger regeringen till känna vad i motionen anförts om vikten av internationellt miljöarbete för


Utskottsberedning: -1990/91:UU19
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.