Roy Resare (MP)

Roy Resare (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Titel biolog
Född år 1954

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1998-10-20

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 1998-10-05
    • Ordinarie 1988-10-04 – 1991-09-30
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Ledamot 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Finansutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 1994-11-28 – 1998-10-04
    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 1996-11-27 – 1998-10-04
    • Lagutskottet

    • Suppleant 1994-11-28 – 1998-10-04
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Suppleant 1994-12-08 – 1998-10-20

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 1989/90:146 1989/90

Motion 1989/90:Jo80 av Claes Roxbergh m.fl. (mp)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1989/90:Jo80 av Claes Roxbergh m.fl. mp Mot. med anledning av prop. 1989/90:146 1989/90 Livsmedelspolitiken J08O Miljöpartiet de grönas syn på det framtida jordbruket Mat i tillräcklig mängd och av bra kvalitet har i alla tider varit


Utskottsberedning: -------------------------------------1989/90:JoU25
Riksdagsbeslut (74 yrkanden): , , 37 saknar beslutsinformation

Motion 1989/90:Jo80 av Claes Roxbergh m.fl. (mp) (pdf, 328 kB)

med anledning av prop. 1989/90:111 Reformerad mervärdeskatt m.m.

Motion 1989/90:Sk110 av Claes Roxbergh m.fl. (mp)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1989/90:Skl 10 av Claes Roxbergh m.fl. mp med anledning av prop. 1989/90:111 Reformerad mervärdeskatt m.m. Inledande ståndpunkter Miljöskatter kan användas till att på ett dynamiskt och kostnadseffektivt sätt anpassa samhället till miljöns


Utskottsberedning: ---------------------1989/90:SkU31
Riksdagsbeslut (42 yrkanden): , , 21 saknar beslutsinformation

Motion 1989/90:Sk110 av Claes Roxbergh m.fl. (mp) (pdf, 190 kB)

med anledning av prop. 1989/90:143 Lag om 1989/90

Motion 1989/90:T51 av Roy Ottosson m.fl. (mp)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1989/90:T51 av Roy Ottosson m.fl. mp Mot. med anledning av prop. 1989/90:143 Lag om 1989/90 tillfälligt bilförbud T51-55 Regeringen vill ha ett bemyndigande att få meddela föreskrifter som ger en kommun rätt att tillfälligt förbjuda


Utskottsberedning: -1989/90:TU28
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Motion 1989/90:T51 av Roy Ottosson m.fl. (mp) (pdf, 108 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.