Roy Resare (MP)

Roy Resare (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Titel biolog
Född år 1954

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1998-10-20

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 1998-10-05
    • Ordinarie 1988-10-04 – 1991-09-30
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Ledamot 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Finansutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 1994-11-28 – 1998-10-04
    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 1996-11-27 – 1998-10-04
    • Lagutskottet

    • Suppleant 1994-11-28 – 1998-10-04
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Suppleant 1994-12-08 – 1998-10-20

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 1988/89:150 med förslag till slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret 1989/90, m.m. (kompletteringspropositionen)

Motion 1988/89:Ub39 av Inger Schörling m. fl. (mp)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1988/89:Ub39 av Inger Schörling m. fl. mp med anledning av prop. 1988/89:150 med förslag till slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret 1989/90, m.m. kompletteringspropositionen 1. Allmänt Forskningssamarbete med EG upptar en


Utskottsberedning: ---------1988/89:NU36 1988/89:TU24 1988/89:UbU32
Riksdagsbeslut (18 yrkanden): , , 9 saknar beslutsinformation

Motion 1988/89:Ub39 av Inger Schörling m. fl. (mp) (pdf, 173 kB)

med anledning av prop. 1988/89:93 om anslag till

Motion 1988/89:T16 av Lars Norberg och Roy Ottosson (båda mp)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1988/89:T16 av Lars Norberg och Roy Ottosson båda mp med anledning av prop. 1988/89:93 om anslag till statens telenämnd budgetåret 1989/90 Miljöpartiet de gröna anser tillkomsten av statens telenämnd som olycklig. Den har uppenbarligen


Utskottsberedning: --1988/89:TU21
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

Motion 1988/89:T16 av Lars Norberg och Roy Ottosson (båda mp) (pdf, 52 kB)

med anledning av prop. 1988/89:81 om

Motion 1988/89:T10 av Inger Schörling m.fl. (mp)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1988/89:T10 av Inger Schörling m.fl. mp med anledning av prop. 1988/89:81 om riksfärdtjänsten Mål för riksfärdtjänsten Miljöpartiet de gröna instämmer i den allmänna målsättningen för riksfärdtjänsten. Det är viktigt att även gravt handikappade


Utskottsberedning: ------1988/89:TU17
Riksdagsbeslut (12 yrkanden): , , 6 saknar beslutsinformation

Motion 1988/89:T10 av Inger Schörling m.fl. (mp) (pdf, 110 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.