Rose-Marie Frebran (KD)

Rose-Marie Frebran (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Titel teolog
Född år 1948

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2008-08-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1991-09-30 – 2002-09-30
    • Riksdagsledamot

    • Tredje vice talman 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Finansutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1993-04-02 – 1994-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 1994-12-15 – 1996-03-20
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-18 – 1998-10-05
    • Riksrevisionens styrelse

    • Ledamot 2003-03-12 – 2008-08-31
    • Valberedningen

    • Suppleant 1993-05-24 – 1998-10-05
    • Riksdagens förvaltningskontor

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-05
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av skr. 2001/02:120 2002 års redogörelse för företag med statligt ägande

Motion 2001/02:N65 av Inger Strömbom m.fl. (kd)

Motion till riksdagen 2001/02:N65 av Inger Strömbom m.fl. kd med anledning av skr. 2001/02:120 2002 års redogörelse för företag med statligt ägande 1 Innehållsförteckning 1 Innehållsförteckning 1 2 Förslag till riksdagsbeslut 2 3 Skrivelsen 2 4 Ägarutövningen 2 4.1 Skilda styrformer 3 4.2 Styrelsesammansättningen 3


Utskottsberedning: 2002/03:NU9
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): 6 avslag

med anledning av skr. 2001/02:176 Kultur och delaktighet

Motion 2001/02:Kr16 av Inger Davidson m.fl. (kd)

Motion till riksdagen 2001/02:Kr16 av Inger Davidson m.fl. kd med anledning av skr. 2001/02:176 Kultur och delaktighet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om avsaknaden av ett barnperspektiv. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i


Utskottsberedning: 2002/03:KrU1
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

med anledning av prop. 2001/02:185 Uppehållstillstånd med tillfälligt skydd vid massflykt

Motion 2001/02:Sf42 av Magda Ayoub m.fl. (kd)

Motion till riksdagen 2001/02:Sf42 av Magda Ayoub m.fl. kd med anledning av prop. 2001/02:185 Uppehållstillstånd med tillfälligt skydd vid massflykt Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att föreskrifterna för att ytterligare kategorier av fördrivna


Utskottsberedning: 2002/03:SfU4
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): 6 avslag

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.