Ronny Korsberg (MP)

Ronny Korsberg (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Titel civilekonom
Född år 1952

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1998-10-05

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 1998-10-05
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Finansutskottet

    • Suppleant 1996-11-27 – 1998-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 1997/98:158 Uppföljning av skogspolitiken

Motion 1997/98:Jo80 av Gudrun Lindvall m.fl. (mp)

Motion till riksdagen 1997/98:Jo80 av Gudrun Lindvall m.fl. mp med anledning av prop. 1997/98:158 Uppföljning av skogspolitiken Inledning Mer än hälften av Sveriges yta täcks av skog. Granen dominerar längs sluttningar och i terrängens svackor. Tallskogar finns på bergens och kustens hällmarker samt på gamla isälvsdeltan

1998-06-09

med anledning av prop. 1997/98:145 Svenska miljömål. Miljöpolitik för ett hållbart Sverige

Motion 1997/98:Jo73 av Marianne Samuelsson m.fl. (mp)

Motion till riksdagen 1997/98:Jo73 av Marianne Samuelsson m.fl. mp med anledning av prop. 1997/98:145 Svenska miljömål. Miljöpolitik för ett hållbart Sverige Inledning Förväntningarna på denna försenade miljöproposition var stora. Statsministern har ju såväl i regeringsdeklarationen som vid andra tillfällen talat


Utskottsberedning: ------------------------------------------------------------------------------------------------------------1997/98:JoU27 1998/99:MJU6
Riksdagsbeslut (112 yrkanden): , , 110 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1997/98:145 Svenska miljömål. Miljöpolitik för ett hållbart Sverige

Motion 1997/98:Jo72 av Ronny Korsberg m.fl. (mp)

Motion till riksdagen 1997/98:Jo72 av Ronny Korsberg m.fl. mp med anledning av prop. 1997/98:145 Svenska miljömål. Miljöpolitik för ett hållbart Sverige I regeringens proposition 1997/98:145, Miljöpolitik för ett hållbart Sverige, anges en lång rad målsättningar. Men när det gäller förslag om hur man skall nå målen

1998-05-29

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.