Rolf L Nilson (V)

Rolf L Nilson (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Titel personalkonsulent
Född år 1945

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1994-10-03

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1988-10-03 – 1994-10-03
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Ledamot 1989-10-04 – 1991-09-29
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1988-10-11 – 1989-10-04
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Lagutskottet

    • Suppleant 1988-12-16 – 1989-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av skriv. 1992/93:255 Inriktningen av det svenska miljöarbetet inom EES och EG

Motion 1992/93:Jo110 av Jan Jennehag m.fl. (v)

Motion till riksdagen 1992/93:Jo110 av Jan Jennehag m.fl. v med anledning av skr. 1992/93:255 Inriktningen av det svenska miljöarbetet inom EES och EG Allmänt Regeringen anger i skrivelse 1992/93:255 vad som är betydelsefullt i Sveriges samarbetet med EG beträffande miljöfrågor. Egentligen är det fel tidpunkt att


Utskottsberedning: -1992/93:JoU27 1993/94:JoU2
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1992/93:254 Svenskt deltagande i av FN:s säkerhetsråd beslutade insatser för säkerställande av fred i f.d. Jugoslavien

Motion 1992/93:U31 av Gudrun Schyman m.fl. (v)

Motion till riksdagen 1992/93:U31 av Gudrun Schyman m.fl. v med anledning av prop. 1992/93:254 Svenskt deltagande i av FN:s säkerhetsråd beslutade insatser för säkerställande av fred i f.d. Jugoslavien Regeringen begär riksdagens medgivande att ställa en väpnad svensk styrka omfattande cirka 1 000 personer till FN:s


Utskottsberedning: --1992/93:UU35
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1992/93:219 Användning av inkomna medel för biståndsverksamhet

Motion 1992/93:U26 av Gudrun Schyman m.fl. (v)

Motion till riksdagen 1992/93:U26 av Gudrun Schyman m.fl. v med anledning av prop. 1992/93:219 Användning av inkomna medel för biståndsverksamhet 15-kronorskampanjen Tusentals människor har protesterat mot nedskärningen av u-landsbiståndet genom att skicka in 15 kronor i månaden till UD. Detta är en av många opinionsyttringar


Utskottsberedning: --1992/93:UU32
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.