Rolf Gunnarsson (M)

Rolf Gunnarsson (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Dalarnas län
Titel Redaktör
Född år 1946

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2010-10-04
    • Försvarsutskottet

    • Vice ordförande 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-29
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1996-02-06
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1996-02-07 – 1998-10-04
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2010-02-04 – 2010-03-03
    • Ordförande 2009-02-12 – 2009-03-12
    • Deputerad 2008-11-20 – 2008-12-19
    • Ordförande 2007-10-18 – 2008-06-18
    • Vice ordförande 2007-03-22 – 2007-06-01
    • Deputerad 2006-10-10 – 2006-10-13
    • Suppleant 2006-05-18 – 2006-06-14
    • Suppleant 2005-11-22 – 2005-12-07
    • Suppleant 2004-10-19 – 2004-12-15
    • Deputerad 2004-05-11 – 2005-04-26
    • Suppleant 2004-02-05 – 2004-02-18
    • Suppleant 2003-06-11 – 2003-06-12
    • Deputerad 2002-12-03 – 2002-12-18
    • Suppleant 2002-05-31 – 2002-06-12
    • Suppleant 1999-03-23 – 1999-09-13
    • Suppleant 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2006-10-17 – 2010-10-04
    • Ledamot 2004-09-23 – 2006-10-02
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2006-10-17 – 2010-10-04
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Översyn av bilkostnader för boende på landsbygden

Motion 2009/10:Sk236 av Rolf Gunnarsson (m)

Motion till riksdagen 2009/10:Sk236 av Rolf Gunnarsson m Översyn av bilkostnader för boende på landsbygden m1002 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om en översyn av bilkostnaderna för alla som bor på landsbygden. Motivering Det här är den fråga


Utskottsberedning: 2009/10:SkU29
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:Sk236 av Rolf Gunnarsson (m) (doc, 39 kB) Motion 2009/10:Sk236 av Rolf Gunnarsson (m) (pdf, 129 kB)

Kamphundar

Motion 2009/10:MJ222 av Rolf Gunnarsson (m)

Motion till riksdagen 2009/10:MJ222 av Rolf Gunnarsson m Kamphundar m1007 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om förbud mot s.k. kamphundar. Motivering Den här motionen retade tydligen många hundägare i alla fall kamphundsägare. Men trots detta


Utskottsberedning: 2009/10:MJU12
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:MJ222 av Rolf Gunnarsson (m) (doc, 37 kB) Motion 2009/10:MJ222 av Rolf Gunnarsson (m) (pdf, 115 kB)

Mer idrott i skolan

Motion 2009/10:Ub217 av Rolf Gunnarsson (m)

Motion till riksdagen 2009/10:Ub217 av Rolf Gunnarsson m Mer idrott i skolan m1006 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om vikten av ökad mängd schemalagd idrott i skolan. Motivering Ibland blir jag rädd då jag ser och hör att vissa barn tillbringar


Utskottsberedning: 2009/10:UbU8
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:Ub217 av Rolf Gunnarsson (m) (doc, 37 kB) Motion 2009/10:Ub217 av Rolf Gunnarsson (m) (pdf, 117 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.