Roland Utbult (KD)

Roland Utbult (KD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns västra, plats 265
Titel Musiker/Kommunikatör/Lärare.
Född år 1951
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post roland.utbult[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Kulturutskottet

    • Ledamot
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2016-05-23 – 2022-09-26
    • Ledig 2016-03-08 – 2016-05-22
    • Ordinarie 2010-10-04 – 2016-03-07
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2015-11-18 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-10-07 – 2015-11-20
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2013-02-22 – 2014-09-29
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2015-11-18
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2013-02-21
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Suppleant 2010-12-20 – 2014-09-29
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Suppleant 2010-12-20 – 2014-09-29
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2016-12-07 – 2018-09-24
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Suppleant 2018-03-13 – 2018-05-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Suppleant 2014-02-06 – 2014-10-07
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-10-09

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot civilutskottet 13-14, socialförsäkringsutskottet 14-15 och kulturutskottet 15-. Suppleant försvarsutskottet 10-14, socialutskottet 10-, kulturutskottet 10-15, miljö- och jordbruksutskottet 10-14 och 18-, EU-nämnden 14 och trafikutskottet 16-18. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 14-18.
  • Föräldrar

    Yrkesfiskaren Vilhelm Utbult och Annie Pettersson.
  • Utbildning

    Fil.kand., historia, Göteborgs universitet. Musikhögskolan. Lärarhögskolan, Mölndal, slutår 78.
  • Anställningar

    Musiklärare, Uddevalla 71-74. Lärare i historia och musik, Uddevalla 78-89. Frilansmusiker 90-00. Kommunikatör, Göteborgs Räddningsmission 00-09 och Erikshjälpen 09-10.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Uddevalla 06-09. Suppleant, kommunstyrelsen 06-09. Ledamot, socialnämnden 06-09 och beredningen för demokrati och integration 08-09.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    1:e vice ordförande, Kristdemokraterna i Bohuslän.
  • Litteratur

    Jim (roman, 85) och Horisont (roman, 95).

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 2017/18:261 Långsiktig finansiering och stärkt oberoende för public service

Motion 2017/18:4201 av Roland Utbult m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2017/18:4201 av Roland Utbult m.fl. KD med anledning av prop. 2017/18:261 Långsiktig finansiering och stärkt oberoende för public service Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen antar regeringens förslag till beslut med ändringen att de sändningstillstånd som utfärdas närmast efter ikraftträdandet


Utskottsberedning: 2018/19:KrU2
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 3 avslag, 1 bifall,

Motion 2017/18:4201 av Roland Utbult m.fl. (KD) (docx, 64 kB) Motion 2017/18:4201 av Roland Utbult m.fl. (KD) (pdf, 84 kB)

med anledning av skr. 2017/18:259 En strategi för svensk rymdverksamhet

Motion 2017/18:4194 av Annika Eclund m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2017/18:4194 av Annika Eclund m.fl. KD med anledning av skr. 2017/18:259 En strategi för svensk rymdverksamhet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att säkerställa Rymdstyrelsens uppdrag både strategiskt och finansiellt och tillkännager detta för


Utskottsberedning: 2018/19:UbU3
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2017/18:4194 av Annika Eclund m.fl. (KD) (docx, 59 kB) Motion 2017/18:4194 av Annika Eclund m.fl. (KD) (pdf, 78 kB)

med anledning av skr. 2017/18:246 En politik för engagemang - långsiktighet och oberoende för civilsamhället

Motion 2017/18:4191 av Roland Utbult m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2017/18:4191 av Roland Utbult m.fl. KD med anledning av skr. 2017/18:246 En politik för engagemang långsiktighet och oberoende för civilsamhället Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att säkerställa att tillräcklig hänsyn tas till civilsamhällets


Utskottsberedning: 2018/19:KrU3
Riksdagsbeslut (13 yrkanden): 13 avslag

Motion 2017/18:4191 av Roland Utbult m.fl. (KD) (docx, 73 kB) Motion 2017/18:4191 av Roland Utbult m.fl. (KD) (pdf, 112 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se