Roland Lében (KD)

Roland Lében (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Titel transportsäljare
Född år 1946

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1994-10-03

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1991-09-30 – 1994-10-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 1993/94:143 Brottsoffren i blickpunkten - en brottsofferfond och andra åtgärder för att stärka brottsoffrens ställning

Motion 1993/94:Ju28 av Göthe Knutson m.fl. (m, fp, c, kds)

Motion till riksdagen 1993/94:Ju28 av Göthe Knutson m.fl. m, fp, c, kds med anledning av prop. 1993/94:143 Brottsoffren i blickpunkten en brottsofferfond och andra åtgärder för att stärka brottsoffrens ställning Vi föreslår att den föreslagna Brottsoffermyndigheten tillsammans med den föreslagna Brottsofferfonden förläggs


Utskottsberedning: -1993/94:JuU25
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Högskolan i Karlstad

Motion 1993/94:Ub736 av Gullan Lindblad m.fl. (m, fp, c, kds)

Motion till riksdagen 1993/94:Ub736 av Gullan Lindblad m.fl. m, fp, c, kds Högskolan i Karlstad Grundläggande högskoleutbildning Högskolan växer.Vi har under senare år kunnat glädja oss åt att en kraftig ökning kunnat ske av utbildningen vid högskolan i Karlstad och att högskolan idag har mellan 6 000 och 7 000 studenter.


Utskottsberedning: ---1993/94:UbU8
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): , , 3 saknar beslutsinformation

Nobelbanan

Motion 1993/94:T535 av Roland Lében m.fl. (kds, m, fp, c)

Motion till riksdagen 1993/94:T535 av Roland Lében m.fl. kds, m, fp, c Nobelbanan Nobelbanan är projektnamnet på den framtida järnvägslänk som skall förbinda Örebro med Karlstad via Karlskoga och Kristinehamn. Projektarbetet kring Nobelbanan startade hösten 1989. På olika sätt, i projektgruppsarbetet och genom andra


Utskottsberedning: -1993/94:TU30
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.