Roland Gustbée (M)

Roland Gustbée (M)

Tidigare ersättare

Parti Moderaterna
Valkrets Kronobergs län
Född år 1958

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2017-02-26

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2016-09-12 – 2017-02-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Extra suppleant 2016-09-12 – 2017-02-26

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Frågestund 23 februari 2017 Frågestund
Interpellationsdebatt 2016/17:260 av Roland Gustbée (M) 14 februari 2017 En infrastruktur för kontanter
Frågestund 26 januari 2017 Frågestund
Interpellationsdebatt 2016/17:90 av Roland Gustbée (M) 17 november 2016 Tillämpning av utvidgat strandskydd

Dokument:

med anledning av prop. 2016/17:104 En livsmedelsstrategi för Sverige - fler jobb och hållbar tillväxt i hela Sverige

Motion 2016/17:3620 av Jonas Jacobsson Gjörtler m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2016/17:3620 av Jonas Jacobsson Gjörtler m.fl. M med anledning av prop. 2016/17:104 En livsmedelsstrategi för Sverige fler jobb och hållbar tillväxt i hela Sverige Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att säkra generellt goda företagsvillkor och tillkännager


Utskottsberedning: 2016/17:MJU23
Riksdagsbeslut (13 yrkanden): 7 avslag, 6 bifall,

Motion 2016/17:3620 av Jonas Jacobsson Gjörtler m.fl. (M) (docx, 86 kB) Motion 2016/17:3620 av Jonas Jacobsson Gjörtler m.fl. (M) (pdf, 161 kB)

En infrastruktur för kontanter

Interpellation 2016/17:260 av Roland Gustbée (M)

Interpellation 2016/17:260 En infrastruktur för kontanter av Roland Gustbée M till Statsrådet Per Bolund MP Det kommer nya betalningssätt på marknaden som tillför mycket, men i vissa avseenden är kontanter fortfarande oslagbart, och ibland till och med det enda alternativet för att genomföra ekonomiska transaktioner.

Inlämnad: 2017-01-26 Besvarare: Statsrådet Per Bolund (MP)

Interpellation 2016/17:260 av Roland Gustbée (M) (pdf, 76 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: En infrastruktur för kontanter

Tillämpning av utvidgat strandskydd

Interpellation 2016/17:90 av Roland Gustbée (M)

Interpellation 2016/17:90 Tillämpning av utvidgat strandskydd av Roland Gustbée M till Miljöminister Karolina Skog MP Strandskyddet omfattar land- och vattenområdet intill 100 meter från strandlinjen vid normalt medelvattenstånd strandskyddsområdeLänsstyrelsen får i det enskilda fallet besluta att utvidga strandskyddsområdet

Inlämnad: 2016-10-27 Besvarare: Miljöminister Karolina Skog (MP)

Interpellation 2016/17:90 av Roland Gustbée (M) (pdf, 85 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Tillämpning av utvidgat strandskydd

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se