Roger Hedlund (SD)

Roger Hedlund (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Gävleborgs län, plats 310
Titel Industrirobotoperatör.
Född år 1979
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864364
E-post roger.hedlund[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Civilutskottet

    • Ledamot
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Deputerad 2018-03-13 – 2018-05-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2015-11-03 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot civilutskottet 14-. Suppleant konstitutionsutskottet 14-. Suppleant EU-nämnden 15-.
  • Föräldrar

    Ingenjören Sam Hedlund och kontoristen Berit Hedlund, f. Larsson.
  • Utbildning

    Industriprogrammet Parkskolan, Sandviken 95-98.
  • Anställningar

    Industrirobotoperatör, Sandvik AB, Sandviken 98-10 och 12-13. Politisk sekreterare, Riksdagen, Stockholm 10-11. Politisk sekreterare, Landstinget Gävleborg, Gävle 13-14.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Bostadsplaneringskommittén 14-15.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Gävle 06-. Landstingsfullmäktig, 10-14. Nämndeman, Gävle tingsrätt 07-10. Ledamot, Skattenämnden i Gävle 11-12. Regionfullmäktig, Gävleborg 07-14. Ledamot, Region Gävleborg 14-. Ledamot, Gävlefastigheter, Gävle 15-.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Sverigedemokraterna i Gävle 02-11. Ordförande, Sverigedemokraterna i Gävleborg 03-. Ledamot, valberedningen Sverigedemokraterna riks 04-05, ordförande 06-09. Vice ordförande, Sverigedemokraternas medlemsutskott 13-. Suppleant, partistyrelsen Sverigedemokraterna 13-15, ledamot 15-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Nyanländas bostadssituation

Interpellation 2014/15:624 av Roger Hedlund (SD)

Interpellation 2014/15:624 Nyanländas bostadssituation av Roger Hedlund SD till Statsrådet Mehmet Kaplan MP Regeringen har gett Boverket i uppdrag att inkomma med förslag på hur nyanlända i anläggningsboenden ska få tillgång till bostäder. I delrapporten Nyanländas boendesituation 2015:10 som Boverket nyligen har släppt

Inlämnad: 2015-05-21 Besvarare: Statsrådet Mehmet Kaplan (MP)

Interpellation 2014/15:624 av Roger Hedlund (SD) (pdf, 88 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Nyanländas bostadssituation

med anledning av prop. 2014/15:100 2015 års ekonomiska vårproposition

Motion 2014/15:3090 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2014/15:3090 av Jimmie Åkesson m.fl. SD med anledning av prop. 2014/15:100 2015 års ekonomiska vårproposition Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen godkänner de riktlinjer för den ekonomiska politiken och budgetpolitiken som anförs i motionen. Nyheter och viktiga satsningar Sverigedemokraterna


Utskottsberedning: 2014/15:FiU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2014/15:3090 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD) (docx, 108 kB) Motion 2014/15:3090 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD) (pdf, 279 kB)

Budgetpropositionen för 2015

Motion 2014/15:3003 av Mattias Karlsson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2014/15:3003 av Mattias Karlsson m.fl. SD Budgetpropositionen för 2015 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen godkänner de riktlinjer för den ekonomiska politiken och budgetpolitiken som föreslås i motionen. Riksdagen fastställer utgiftstaket för staten inklusive ålderspensionssystemet vid sidan


Utskottsberedning: 2014/15:FiU1
Riksdagsbeslut (7 yrkanden): 7 avslag

Motion 2014/15:3003 av Mattias Karlsson m.fl. (SD) (docx, 740 kB) Motion 2014/15:3003 av Mattias Karlsson m.fl. (SD) (pdf, 1035 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se