Roger Hedlund (SD)

Roger Hedlund (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Gävleborgs län, plats 49
Titel Industrirobotoperatör.
Född år 1979
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post roger.hedlund[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2026-09-21
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Deputerad 2018-03-13 – 2018-05-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2015-11-03 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot civilutskottet 14-. Suppleant konstitutionsutskottet 14-18. Suppleant EU-nämnden 15-. Deputerad sammansatta civil- och kulturutskottet 18.
  • Föräldrar

    Ingenjören Sam Hedlund och kontoristen Berit Hedlund, f. Larsson.
  • Utbildning

    Industriprogrammet Parkskolan, Sandviken 95-98.
  • Anställningar

    Industrirobotoperatör, Sandvik AB, Sandviken 98-10 och 12-13. Politisk sekreterare, riksdagen, Stockholm 10-11. Politisk sekreterare, Landstinget Gävleborg, Gävle 13-14.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Bostadsplaneringskommittén 14-15.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Gävle 06-. Landstingsfullmäktig, 10-14. Nämndeman, Gävle tingsrätt 07-10. Ledamot, skattenämnden i Gävle 11-12. Regionfullmäktig, Gävleborg 07-14. Ledamot, Region Gävleborg 14-18. Ledamot, Gävlefastigheter, Gävle 15-. Revisor, Region Gävleborg 19-.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Sverigedemokraterna i Gävle 02-11. Ordförande, Sverigedemokraterna i Gävleborg 03-. Ledamot, valberedningen Sverigedemokraterna riks 04-05, ordförande 06-09. Vice ordförande, Sverigedemokraternas medlemsutskott 13-. Suppleant, partistyrelsen Sverigedemokraterna 13-15, ledamot 15-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Stadsplanering och samverkan för trygga bostadsmiljöer

Interpellation 2021/22:549 av Roger Hedlund (SD)

Interpellation 2021/22:549 Stadsplanering och samverkan för trygga bostadsmiljöer av Roger Hedlund SD till Statsrådet Johan Danielsson S En trygg bostadsmiljö borde vara det normala i Sverige. Bilden är dock en helt annan där det nya normala är att vi kan läsa om skjutningar, sprängningar, kontroll genom religiös extremism

Inlämnad: 2022-06-14 Svarsdatum: 2022-06-28 Besvarare: Statsrådet Johan Danielsson (S)

Interpellation 2021/22:549 av Roger Hedlund (SD) (pdf, 81 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Stadsplanering och samverkan för trygga bostadsmiljöer

Ett tryggare tomträttssystem

Interpellation 2020/21:53 av Roger Hedlund (SD)

Interpellation 2020/21:53 Ett tryggare tomträttssystem av Roger Hedlund SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Nyligen kunde vi läsa om boende i Göteborg som riskerar att få sina boendekostnader chockhöjda i samband med att gamla avtal om markhyra ska förnyas. Förvaltningen i Göteborgs Stad redovisade

Inlämnad: 2020-10-12 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2020/21:53 av Roger Hedlund (SD) (pdf, 86 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Ett tryggare tomträttssystem

Unga personers möjlighet att köpa bostad

Interpellation 2020/21:42 av Roger Hedlund (SD)

Interpellation 2020/21:42 Unga personers möjlighet att köpa bostad av Roger Hedlund SD till Statsrådet Per Bolund MP Unga vuxna är en grupp som i dag upplever stora svårigheter att kunna ta sig in på bostadsmarknaden. I många fall är väntetiderna för hyresrättskontrakt långa, framför allt i storstäderna, och det gäller

Inlämnad: 2020-10-06 Besvarare: Statsrådet Per Bolund (MP)

Interpellation 2020/21:42 av Roger Hedlund (SD) (pdf, 87 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Unga personers möjlighet att köpa bostad

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.