Robert Stenkvist (SD)

Robert Stenkvist (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Stockholms län, plats 176
Titel Fritidspedagog.
Född år 1958
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post robert.stenkvist[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-30 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2015-04-24 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-10-07 – 2015-04-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2020-09-03
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2018-05-15 – 2018-06-14
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-09 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot utbildningsutskottet 15-. Suppleant försvarsutskottet 14-18, utbildningsutskottet 14-15, sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 18 samt EU-nämnden 18-.
  • Föräldrar

    Stig Stenkvist och Ingrid Löfström.
  • Utbildning

    Fritidspedagogutbildning.
  • Anställningar

    Fritidspedagog, Östersunds kommun och Botkyrka kommun. Vårdbiträde. Arbete vid flyttfirma m.m.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Polisens insynsråd. Styrelsesuppleant, Kommuninvest.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Botkyrka.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot, Sverigedemokraterna i Botkyrka. Ordförande, kommunförening, Södertälje 16. Valberedare, Sverigedemokraterna. Ledamot Rifos styrelse.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Förbud mot böneutrop

Motion 2020/21:183 av Richard Jomshof m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2020/21:183 av Richard Jomshof m.fl. SD Förbud mot böneutrop Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att förbjuda alla former av böneutrop från religiösa byggnader och tillkännager detta för regeringen. Motivering Den 26 april 2013 ljöd det första böneutropet

2020-09-18

Motion 2020/21:183 av Richard Jomshof m.fl. (SD) (docx, 69 kB) Motion 2020/21:183 av Richard Jomshof m.fl. (SD) (pdf, 79 kB)

Skärpta regler kring samordningsnumren

Motion 2020/21:13 av Robert Stenkvist (SD)

Motion till riksdagen 2020/21:13 av Robert Stenkvist SD Skärpta regler kring samordningsnumren Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att ytterligare skärpa reglerna kring samordningsnummer och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs

2020-09-08

Motion 2020/21:13 av Robert Stenkvist (SD) (docx, 69 kB) Motion 2020/21:13 av Robert Stenkvist (SD) (pdf, 70 kB)

Skärpta regler för passhantering och skärpta straff för otillåten passhantering

Motion 2020/21:12 av Robert Stenkvist (SD)

Motion till riksdagen 2020/21:12 av Robert Stenkvist SD Skärpta regler för passhantering och skärpta straff för otillåten passhantering Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att skärpa reglerna för utfärdande av pass och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer

2020-09-08

Motion 2020/21:12 av Robert Stenkvist (SD) (docx, 69 kB) Motion 2020/21:12 av Robert Stenkvist (SD) (pdf, 70 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se