Robert Stenkvist (SD)

Robert Stenkvist (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Stockholms län, plats 176
Titel Fritidspedagog.
Född år 1958
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post robert.stenkvist[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-30 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2015-04-24 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-10-07 – 2015-04-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2020-09-03
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2018-05-15 – 2018-06-14
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-09 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot utbildningsutskottet 15-. Suppleant försvarsutskottet 14-18, utbildningsutskottet 14-15, sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 18 samt EU-nämnden 18-.
  • Föräldrar

    Stig Stenkvist och Ingrid Löfström.
  • Utbildning

    Fritidspedagogutbildning.
  • Anställningar

    Fritidspedagog, Östersunds kommun och Botkyrka kommun. Vårdbiträde. Arbete vid flyttfirma m.m.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Polisens insynsråd. Styrelsesuppleant, Kommuninvest.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Botkyrka.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot, Sverigedemokraterna i Botkyrka. Ordförande, kommunförening, Södertälje 16. Valberedare, Sverigedemokraterna. Ledamot Rifos styrelse.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2017/18:UbU11 3 maj 2018 Studiestöd
Debatt om förslag 2017/18:UbU21 12 april 2018 Samisk utbildning
Debatt om förslag 2017/18:UbU18 12 april 2018 Övergripande skolfrågor
Interpellationsdebatt 2017/18:300 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M) 13 februari 2018 Kränkningar, hot och våld mot personal i skolan

Sveriges resultat i PISA-undersökningen 2018

Interpellation 2019/20:424 av Robert Stenkvist (SD)

Interpellation 2019/20:424 Sveriges resultat i PISA-undersökningen 2018 av Robert Stenkvist SD till Utbildningsminister Anna Ekström S Sverige plockade bort flest elever av alla deltagande länder i världen i PISA-undersökningen 2018. Enligt OECD:s regelverk fick inget land exkludera mer än 5 procent av eleverna. Sverige

Inlämnad: 2020-06-09 Svarsdatum: 2020-06-22 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Interpellation 2019/20:424 av Robert Stenkvist (SD) (pdf, 91 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Sveriges resultat i PISA-undersökningen 2018

PISA-fusket

Interpellation 2019/20:413 av Richard Jomshof (SD)

Interpellation 2019/20:413 PISA-fusket av Richard Jomshof SD till Utbildningsminister Anna Ekström S De senaste PISA-resultaten december 2019 visade på en uppgång för svenska elever, och utbildningsminister Anna Ekström kallade resultaten för ett styrkebesked och att den svenska skolan står starkUtbildningsministern påstod

Inlämnad: 2020-06-04 Svarsdatum: 2020-06-22 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Interpellation 2019/20:413 av Richard Jomshof (SD) (pdf, 86 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: PISA-fusket

Med anledning av skr. 2019/20:162 Riksrevisionens rapport om undantag från skolplikten - regler, tillämpning och tillsyn

Motion 2019/20:3623 av Patrick Reslow m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2019/20:3623 av Patrick Reslow m.fl. SD Med anledning av skr. 2019/20:162 Riksrevisionens rapport om undantag från skolplikten regler, tillämpning och tillsyn Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att rektorernas möjlighet att bevilja ledighet utan


Utskottsberedning: 2020/21:UbU3
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 4 avslag, 1 bifall,

Motion 2019/20:3623 av Patrick Reslow m.fl. (SD) (docx, 70 kB) Motion 2019/20:3623 av Patrick Reslow m.fl. (SD) (pdf, 85 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se