Rigmor Stenmark (C)

Rigmor Stenmark (C)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Uppsala län
Titel f.d. kommunalråd
Född år 1940

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2006-10-02
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 1994-12-15 – 1995-10-10
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1994-12-15 – 1995-10-10
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 1998-12-18 – 2002-09-30
    • Bostadsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1995-10-11 – 1998-10-04
    • Lagutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

inflytande över det egna boendet

Skriftlig fråga 2002/03:1068 av Stenmark, Rigmor (c)

den 5 juni Fråga 2002/03:1068 av Rigmor Stenmark c till statsrådet Lars-Erik Lövdén om inflytande över det egna boendet I ett uppmärksammat fall har Boverket nyligen nekat en ombildning av hyreslägenheter till bostadsrätter i området Östberga söder om Stockholm. Skälet till Boverkets beslut är att det med en ombildning

Inlämnad: 2003-06-05 Besvarare: Lars-Erik Lövdén (S)

alkoholkonsumtionen i Sverige

Skriftlig fråga 2002/03:1062 av Stenmark, Rigmor (c)

den 5 juni Fråga 2002/03:1062 av Rigmor Stenmark c till statsrådet Morgan Johansson om alkoholkonsumtionen i Sverige Det kommer alarmerande siffror angående konsumtionen av alkohol i Sverige. Siffror visar att vi är uppe i en rekordhög nivå när det gäller konsumtion av ren sprit. Särskilt allvarligt är det att ungdomsfylleriet

Inlämnad: 2003-06-05 Besvarare: Morgan Johansson (S)

E 18 mellan Enköping och Sagån

Skriftlig fråga 2002/03:980 av Stenmark, Rigmor (c)

den 22 maj Fråga 2002/03:980 av Rigmor Stenmark c till statsrådet Ulrica Messing om E 18 mellan Enköping och Sagån Återigen har det varit svåra trafikolyckor på E 18 mellan Enköping och Sagån. En av de svårare olyckorna var när två unga Djurgårdssupportrar omkom på väg hem från en fotbollsmatch i Örebro. 35 personer

Inlämnad: 2003-05-22 Besvarare: Ulrica Messing (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.