Rigmor Stenmark (C)

Rigmor Stenmark (C)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Uppsala län
Titel f.d. kommunalråd
Född år 1940

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2006-10-02
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 1994-12-15 – 1995-10-10
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1994-12-15 – 1995-10-10
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 1998-12-18 – 2002-09-30
    • Bostadsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1995-10-11 – 1998-10-04
    • Lagutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Uppsalapolisen

Skriftlig fråga 1999/2000:41 av Ahlstedt, Rigmor (c)

den 5 oktober Fråga 1999/2000:41 av Rigmor Ahlstedt c till justitieminister Laila Freivalds om Uppsalapolisen 197 poliser och civilanställda vid polisen i Uppsala län går i dag ut i en gemensam annons i UNT Uppsala Nya Tidning och söker nytt arbete. Halva poliskåren i en gemensam aktion. De uppger öppet att det råder

Inlämnad: 1999-10-05 Besvarare: justitieminister Laila Freivalds (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.