Rigmor Stenmark (C)

Rigmor Stenmark (C)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Uppsala län
Titel f.d. kommunalråd
Född år 1940

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2006-10-02
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 1994-12-15 – 1995-10-10
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1994-12-15 – 1995-10-10
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 1998-12-18 – 2002-09-30
    • Bostadsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1995-10-11 – 1998-10-04
    • Lagutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

avgiftssystemet för äldreboende

Skriftlig fråga 1997/98:1058 av Ahlstedt, Rigmor (c)

Fråga 1997/98:1058 av Rigmor Ahlstedt c till socialministern om avgiftssystemet för äldreboende den 28 augusti Många människor har påtalat för mig det orimliga i dagens offentliga avgiftssystem för äldreboende i kommunerna. Vad händer när en av makarna, som i vanliga fall har ett gemensamt boende, inte längre kan bo

Inlämnad: 1998-08-28 Besvarare: socialminister Margot Wallström (S)

ekonomisk ersättning till enskilda markägare

Skriftlig fråga 1997/98:954 av Ahlstedt, Rigmor (c)

Fråga 1997/98:954 av Rigmor Ahlstedt c till jordbruksministern om ekonomisk ersättning till enskilda markägare den 23 juli Många markägare har en kombination av skogs- och åkermark. De måste få sin utkomst av den jord de äger. Vid en inventering av skyddsvärda biotoper påträffas detta även hos enskilda markägare. Det

Inlämnad: 1998-07-23 Besvarare: näringsminister Anders Sundström (S)

Skolverket

Skriftlig fråga 1997/98:898 av Ahlstedt, Rigmor (c)

Fråga 1997/98:898 av Rigmor Ahlstedt c till utbildningsministern om Skolverket Regeringen har beslutat att statliga utbildningsinspektörer skall granska kvaliteten i den svenska skolan. Skolverket har anställt 30 inspektörer som under det första året skall besöka 60 av landets skolor. I Sverige finns närmare 5 000 grundskolor

Inlämnad: 1998-06-29 Besvarare: statsrådet Ylva Johansson (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.