Rigmor Stenmark (C)

Rigmor Stenmark (C)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Uppsala län
Titel f.d. kommunalråd
Född år 1940

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2006-10-02
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 1994-12-15 – 1995-10-10
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1994-12-15 – 1995-10-10
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 1998-12-18 – 2002-09-30
    • Bostadsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1995-10-11 – 1998-10-04
    • Lagutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Lagstiftning för beredskap vid en pandemi

Skriftlig fråga 2005/06:1360 av Stenmark, Rigmor (c)

den 4 april Fråga 2005/06:1360 av Rigmor Stenmark c till statsrådet Morgan Johansson s Lagstiftning för beredskap vid en pandemi Statsrådet har i en interpellationsdebatt den 28 mars 2006 svarat på frågan om svenska förberedelser för en framtida pandemi. Detta är en fråga som i hög grad intresserar den svenska befolkningen.

Inlämnad: 2006-04-04 Besvarare: Morgan Johansson (S)

Politiska uppdrag och sjukskrivning

Skriftlig fråga 2005/06:1051 av Stenmark, Rigmor (c)

den 20 februari Fråga 2005/06:1051 av Rigmor Stenmark c till statsrådet Hans Karlsson s Politiska uppdrag och sjukskrivning Tre timmar politiska uppdrag i månaden ställer till det rejält för en socialdemokratisk kvinna i Enköping. Hon är inte ensam om sitt problem det delas av alltfler. Jag har den senaste tiden

Inlämnad: 2006-02-20 Besvarare: Hans Karlsson (S)

Fastighetsmäklares neutralitet

Skriftlig fråga 2005/06:831 av Stenmark, Rigmor (c)

den 20 januari Fråga 2005/06:831 av Rigmor Stenmark c till justitieminister Thomas Bodström s Fastighetsmäklares neutralitet Vi ett köp av en bostadsrätt är det mäklarens uppgift att vara en opartisk länk mellan säljaren och köparen. Mäklaren får inte på något sätt vara ombud för säljare eller köpare utan ska hjälpa

Inlämnad: 2006-01-20 Besvarare: Thomas Bodström (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.