Rigmor Stenmark (C)

Rigmor Stenmark (C)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Uppsala län
Titel f.d. kommunalråd
Född år 1940

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2006-10-02
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 1994-12-15 – 1995-10-10
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1994-12-15 – 1995-10-10
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 1998-12-18 – 2002-09-30
    • Bostadsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1995-10-11 – 1998-10-04
    • Lagutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

posten

Skriftlig fråga 2004/05:2195 av Stenmark, Rigmor (c)

den 12 september Fråga 2004/05:2195 av Rigmor Stenmark c till statsrådet Ulrica Messing om posten Företag behövs både i stad och på landsbygd. Det är grunden för att vårt välfärdssystem ska fungera. Människor måste ha ett arbete. För att företagen ska fungera och utvecklas krävs det bland annat grundläggande service

Inlämnad: 2005-09-12 Besvarare: Ulrica Messing (S)

jaktbrott

Skriftlig fråga 2004/05:2194 av Stenmark, Rigmor (c)

den 12 september Fråga 2004/05:2194 av Rigmor Stenmark c till jordbruksminister Ann-Christin Nykvist om jaktbrott Regeringen har aviserat att man kommer att ändra 28 jaktförordningen så att det blir tillåtet att skjuta rovdjur som angriper tamdjur i hägn. Det är ett steg i rätt riktning, men jag hoppas att regeringen

Inlämnad: 2005-09-12 Besvarare: Ann-Christin Nykvist (S)

med anledning av prop. 2004/05:171 En ny lag om lägenhetsregister

Motion 2004/05:Fi29 av Roger Tiefensee m.fl. (c)

Motion till riksdagen 2004/05:Fi29 av Roger Tiefensee m.fl. c med anledning av prop. 2004/05:171 En ny lag om lägenhetsregister Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen beslutar avslå proposition 2004/05:171. Riksdagen beslutar avskaffa lagen 1995:1537 om bostadsregister. Motivering Regeringen föreslår i sin proposition


Utskottsberedning: 2005/06:FiU8
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.