Rigmor Stenmark (C)

Rigmor Stenmark (C)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Uppsala län
Titel f.d. kommunalråd
Född år 1940

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2006-10-02
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 1994-12-15 – 1995-10-10
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1994-12-15 – 1995-10-10
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 1998-12-18 – 2002-09-30
    • Bostadsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1995-10-11 – 1998-10-04
    • Lagutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 2002/03:123 Beskattning av vissa förmåner

Motion 2002/03:Sk18 av Roger Tiefensee m.fl. (c)

Motion till riksdagen 2002/03:Sk18 av Roger Tiefensee m.fl. c med anledning av prop. 2002/03:123 Beskattning av vissa förmåner Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen beslutar att fastställa att skattefrihet skall utgå för gåvor av mindre värde, dvs. till ett belopp om maximalt 1 000 kr. Riksdagen beslutar om skattebefrielse


Utskottsberedning: 2003/04:SkU20 2003/04:SkU3
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

med anledning av skr. 2002/03:129 Arkitektur, form och design

Motion 2002/03:Kr13 av Rigmor Stenmark (c)

Motion till riksdagen 2002/03:Kr13 av Rigmor Stenmark c med anledning av skr. 2002/03:129 Arkitektur, form och design Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om arkitektur och estetik inom bostadspolitikens område. Tydliggör arkitekturens och estetikens


Utskottsberedning: 2003/04:BoU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

med anledning av prop. 2002/03:99 Det nya Skatteverket

Motion 2002/03:Sk15 av Roger Karlsson m.fl. (c)

Motion till riksdagen 2002/03:Sk15 av Roger Karlsson m.fl. c med anledning av prop. 2002/03:99 Det nya Skatteverket Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen beslutar att omorganisationen av det nya Skatteverket genomförs tidigast den 1 januari 2005. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs


Utskottsberedning: 2003/04:SkU2
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.