Rigmor Stenmark (C)

Rigmor Stenmark (C)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Uppsala län
Titel f.d. kommunalråd
Född år 1940

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2006-10-02
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 1994-12-15 – 1995-10-10
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1994-12-15 – 1995-10-10
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 1998-12-18 – 2002-09-30
    • Bostadsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1995-10-11 – 1998-10-04
    • Lagutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

avloppsvatten i Mälaren

Skriftlig fråga 2001/02:1563 av Stenmark, Rigmor (c)

den 28 augusti Fråga 2001/02:1563 av Rigmor Stenmark c till statsrådet Lena Sommestad om avloppsvatten i Mälaren Mälaren är ett av de vatten som vi uppsalabor har som stor rekreationskälla. Inte minst denna sommar, som har varit och är så varm och skön, söker sig många till Mälaren. Besvikelsen är därför stor när meddelandet

Inlämnad: 2002-08-28 Besvarare: statsrådet Lena Sommestad (S)

herrelös mark i Söderfors

Skriftlig fråga 2001/02:1554 av Stenmark, Rigmor (c)

den 26 augusti Fråga 2001/02:1554 av Rigmor Stenmark c till statsrådet Lena Sommestad om herrelös mark i Söderfors Jag har vid upprepade tillfällen i riksdagen tagit upp problemet med s.k. herrelös mark i Söderfors. Bekymret är fortfarande olöst. Ett stort område med övergivna hyreshus utgör både en sanitär och en

Inlämnad: 2002-08-26 Besvarare: justitieminister Thomas Bodström (S)

herrelös mark i Söderfors

Skriftlig fråga 2001/02:1553 av Stenmark, Rigmor (c)

den 26 augusti Fråga 2001/02:1553 av Rigmor Stenmark c till justitieminister Thomas Bodström om herrelös mark i Söderfors Jag har vid upprepade tillfällen i riksdagen tagit upp problemet med s.k. herrelös mark i Söderfors. Bekymret är fortfarande olöst. Ett stort område med övergivna hyreshus utgör både en sanitär

Inlämnad: 2002-08-26 Besvarare: justitieminister Thomas Bodström (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.