Rigmor Stenmark (C)

Rigmor Stenmark (C)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Uppsala län
Titel f.d. kommunalråd
Född år 1940

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2006-10-02
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 1994-12-15 – 1995-10-10
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1994-12-15 – 1995-10-10
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 1998-12-18 – 2002-09-30
    • Bostadsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1995-10-11 – 1998-10-04
    • Lagutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

bostadslån på landsbygden

Skriftlig fråga 2000/01:1646 av Stenmark, Rigmor (c)

den 3 september Fråga 2000/01:1646 av Rigmor Stenmark c till statsrådet Lars-Erik Lövdén om bostadslån på landsbygden Enligt uppgift uppmanar det statliga låneinstitut, som sedan 1995 förvaltar vissa av staten beviljade bostadslån med hög risk för kreditförluster, fastighetsägare att flytta sina lån till annat låneinstitut.

Inlämnad: 2001-09-03 Besvarare: finansminister Bosse Ringholm (S)

flyktingsituationen i Gimo

Skriftlig fråga 2000/01:1592 av Stenmark, Rigmor (c)

den 17 augusti Fråga 2000/01:1592 av Rigmor Stenmark c till justitieminister Thomas Bodström om flyktingsituationen i Gimo I Gimo brukssamhälle norr om Uppsala finns i dag en förläggning för flyktingar. Antalet flyktingar på orten är i dag enligt uppgift 600 personer. 120 är kommunplacerade. Befolkningen i Gimo är

Inlämnad: 2001-08-17 Besvarare: statsrådet Maj-Inger Klingvall (S)

åtgärder mot dödstraffet

Skriftlig fråga 2000/01:1419 av Stenmark, Rigmor (c)

den 15 juni Fråga 2000/01:1419 av Rigmor Stenmark c till statsminister Göran Persson om åtgärder mot dödsstraffet Nu har det hänt igen, det som det borde vara stopp för. Dödsstraff i USA har verkställts, Timothy McVeigh, en inhemsk terrorist i USA:s historia miste i går sitt liv. Vad han har gjort går inte att försvara

Inlämnad: 2001-06-15 Besvarare: utrikesminister Anna Lindh (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.