Rigmor Stenmark (C)

Rigmor Stenmark (C)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Uppsala län
Titel f.d. kommunalråd
Född år 1940

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2006-10-02
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 1994-12-15 – 1995-10-10
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1994-12-15 – 1995-10-10
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 1998-12-18 – 2002-09-30
    • Bostadsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1995-10-11 – 1998-10-04
    • Lagutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 1996/97:74 Vissa frågor inför allmän fastighetstaxering år 1998 av lantbruk

Motion 1996/97:Sk35 av Rolf Kenneryd m.fl. (c)

Motion till riksdagen 1996/97:Sk35 av Rolf Kenneryd m.fl. c med anledning av prop. 1996/97:74 Vissa frågor inför allmän fastighetstaxering år 1998 av lantbruk I propositionen föreslås ändringar i bestämmelserna om fastighetstaxering inför 1998 års allmänna fastighetstaxering av lantbruksenheter. På initiativ av Centerpartiet


Utskottsberedning: -1996/97:SkU21
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1996/97:128 Ny växtförädlarrättslag

Motion 1996/97:L14 av Agne Hansson m.fl. (c)

Motion till riksdagen 1996/97:L14 av Agne Hansson m.fl. c med anledning av prop. 1996/97:128 Ny växtförädlarrättslag I propositionen föreslår regeringen att Sverige ska ansluta sig till den 19 mars 1991 reviderade konventionen för skydd av växtförädlingsprodukter. Den nu gällande svenska växtförädlarrättslagen uppfyller


Utskottsberedning: -1996/97:LU20
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1996/97:135 Ändring i brottsbalken - Skärpning av straff för övergrepp i rättssak

Motion 1996/97:Ju34 av Ingbritt Irhammar m.fl. (c)

Motion till riksdagen 1996/97:Ju34 av Ingbritt Irhammar m.fl. c med anledning av prop. 1996/97:135 Ändring i brottsbalken. Skärpning av straff för övergrepp i rättssak I proposition 1996/97:135 föreslås att straffet för brottet övergrepp i rättssak skärps. Regeringen föreslår att straffmaximum för normalgraden av brottet


Utskottsberedning: -1996/97:JuU19
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.