Rigmor Stenmark (C)

Rigmor Stenmark (C)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Uppsala län
Titel f.d. kommunalråd
Född år 1940

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2006-10-02
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 1994-12-15 – 1995-10-10
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1994-12-15 – 1995-10-10
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 1998-12-18 – 2002-09-30
    • Bostadsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1995-10-11 – 1998-10-04
    • Lagutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av skr. 2005/06:102 Utvecklingen inom den kommunala sektorn

Motion 2005/06:Fi16 av Jörgen Johansson m.fl. (c)

Innehåll Förslag till riksdagsbeslut 2 Inledning 2 Riktade statsbidrag 4 Bredda skattebasen 4 Fler jobb bra för den kommunala ekonomin 5 Det kommunala utjämningssystemet 5 Lagen om stöd och service för funktionshindrade 6 Valfrihet i vården för den enskilde och mångfald i utförandet 7 Lagen om offentlig upphandling 7


Utskottsberedning: 2005/06:FiU19 2005/06:FiU26
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): 8 avslag

Motion 2005/06:Fi16 av Jörgen Johansson m.fl. (c) (doc, 70 kB) Motion 2005/06:Fi16 av Jörgen Johansson m.fl. (c) (pdf, 207 kB)

med anledning av prop. 2005/06:190 Skatt på flygresor

Motion 2005/06:Sk20 av Jörgen Johansson m.fl. (c)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens proposition 2005/06:190. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som i motionen anförs om att inlemma flygtransporter i EU:s system för handel med utsläppsrätter. Bakgrund Regeringen och dess samarbetspartier föreslår att en flygskatt införs med


Utskottsberedning: 2005/06:SkU34
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2005/06:Sk20 av Jörgen Johansson m.fl. (c) (doc, 44 kB) Motion 2005/06:Sk20 av Jörgen Johansson m.fl. (c) (pdf, 166 kB)

med anledning av prop. 2005/06:198 Justering i lagen om trängselskatt

Motion 2005/06:Sk18 av Jörgen Johansson m.fl. (c)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen beslutar att ändra 12 lagen 2004:629 om trängselskatt till följande lydelse: Trängselskatt skall utan uppmaning betalas senast den trettionde dagen efter den dag som skattskyldigheten har inträtt. Motivering Centerpartiet menar att ekonomiska styrmedel kan vara ett möjligt sätt att


Utskottsberedning: 2005/06:SkU32
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2005/06:Sk18 av Jörgen Johansson m.fl. (c) (doc, 40 kB) Motion 2005/06:Sk18 av Jörgen Johansson m.fl. (c) (pdf, 142 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.