Rigmor Stenmark (C)

Rigmor Stenmark (C)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Uppsala län
Titel f.d. kommunalråd
Född år 1940

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2006-10-02
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 1994-12-15 – 1995-10-10
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1994-12-15 – 1995-10-10
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 1998-12-18 – 2002-09-30
    • Bostadsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1995-10-11 – 1998-10-04
    • Lagutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Äkta respektive oäkta bostadsrätt

Interpellation 2005/06:318 av Stenmark, Rigmor (c)

den 22 mars Interpellation 2005/06:318 av Rigmor Stenmark c till samhällsbyggnadsminister Mona Sahlin s Äkta respektive oäkta bostadsrätt Det finns i dag en betydande skillnad mellan att ha en bostad i en så kallad oäkta bostadsrättsförening jämfört med att inneha en bostadsrätt i en äkta bostadsrättsförening. Skillnaden

Inlämnad: 2006-03-22 Besvarare: Pär Nuder (S)

Regeringens rovdjurspolitik

Interpellation 2005/06:218 av Stenmark, Rigmor (c)

den 23 januari Interpellation 2005/06:218 av Rigmor Stenmark c till jordbruksminister Ann-Christin Nykvist s Regeringens rovdjurspolitik Vi vill se en rovdjurspolitik som är väl förankrad hos hela befolkningen. Trygghet är det viktigaste. Alla människor ska kunna känna sig trygga i och kring sina hem, och i våra

Inlämnad: 2006-01-23 Besvarare: Ann-Christin Nykvist (S)

Den svarta bostadsmarknaden

Interpellation 2005/06:214 av Stenmark, Rigmor (c)

den 23 januari Interpellation 2005/06:214 av Rigmor Stenmark c till samhällsbyggnadsminister Mona Sahlin s Den svarta bostadsmarknaden Det svenska hyressättningssystemet innebär att hyror sätts utifrån bruksvärdessystemet. Det svenska systemet motsvaras inte av några andra system i andra länder. I det svenska systemet

Inlämnad: 2006-01-23 Besvarare: Mona Sahlin (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.