Rickard Persson (MP)

Rickard Persson (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Skåne läns västra
Titel Statstjänsteman.
Född år 1959

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Miljöpartiet de gröna

    • Kvittningsperson 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2015-05-21 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-10-07 – 2015-05-21
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot socialförsäkringsutskottet 15-. Suppleant socialförsäkringsutskottet 14-15 och arbetsmarknadsutskottet 14-. Kvittningsman Miljöpartiet de gröna 14-.
  • Föräldrar

    Redaktionschefen Folke Persson och butiksbiträdet Ingegerd Persson, f. Olsson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Österportskolan, Ystad, slutår 77. Personaladministrativ linje, Lunds universitet 84-87. IHM Business School, projektledarutbildning 04.
  • Anställningar

    Speditionshandläggare 80-84. Politisk regionombudsman 88-95. Kooperativ nyföretagarrådgivare 95-02. Handläggare, Försäkringskassan 02-14.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Helsingborg, ersättare 82-85 och ledamot 85-14. Vice ordförande, miljönämnden, Helsingborg 10-14.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Sammankallande/ordförande i Miljöpartiet i Helsingborg ett flertal år under 80- och 90-talet. Styrelseledamot i Skånes lokala utvecklingsgrupper 96-98.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Debatt om förslag 2017/18:CU36 14 juni 2018 Skriftlighetskrav vid telefonförsäljning
Debatt om förslag 2017/18:SfU23 12 juni 2018 Reformerade stöd till personer med funktionsnedsättning
Debatt om förslag 2017/18:SfU30 31 maj 2018 Ett tryggt och mer hållbart premiepensionssystem
Debatt om förslag 2017/18:SfU19 28 mars 2018 Socialavgifter

Dokument:

En nationell handlingsplan för sällsynta diagnoser

Motion 2017/18:3059 av Marco Venegas m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2017/18:3059 av Marco Venegas m.fl. MP En nationell handlingsplan för sällsynta diagnoser Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att skapa förutsättningar för att snarast färdigställa och anta en nationell handlingsplan för området sällsynta diagnoser


Utskottsberedning: 2017/18:SoU9
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2017/18:3059 av Marco Venegas m.fl. (MP) (docx, 58 kB) Motion 2017/18:3059 av Marco Venegas m.fl. (MP) (pdf, 79 kB)

Lagstiftning mot diskriminering av arbetstagare som ger omsorg till anhöriga

Motion 2017/18:2750 av Stefan Nilsson m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2017/18:2750 av Stefan Nilsson m.fl. MP Lagstiftning mot diskriminering av arbetstagare som ger omsorg till anhöriga Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av lagstiftning mot diskriminering av arbetstagare som ger omsorg till anhöriga, och


Utskottsberedning: 2017/18:AU10
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:2750 av Stefan Nilsson m.fl. (MP) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:2750 av Stefan Nilsson m.fl. (MP) (pdf, 74 kB)

Färdigställande av Västkustbanan

Motion 2016/17:2615 av Rickard Persson (MP)

Motion till riksdagen 2016/17:2615 av Rickard Persson MP Färdigställande av Västkustbanan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om dubbelspår hela sträckan mellan Varberg och Helsingborgs C och tillkännager detta för regeringen. Bakgrund Västkustbanan, järnvägen mellan Göteborg


Utskottsberedning: 2016/17:TU4
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:2615 av Rickard Persson (MP) (docx, 50 kB) Motion 2016/17:2615 av Rickard Persson (MP) (pdf, 64 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.