Richard Herrey (M)

Richard Herrey (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms län, plats 53
Född år 1964
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post richard.herrey[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Trafikutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2022-03-23 – 2022-09-26
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2019-07-02 – 2019-09-09
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2020-12-08 – 2021-01-31
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2021-12-10 – 2022-03-22
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2022-03-23 – 2022-09-26
    • Extra suppleant 2021-12-10 – 2022-03-22
    • Konstitutionsutskottet

    • Extra suppleant 2020-12-08 – 2021-01-31
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2019-07-02 – 2019-09-09

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 19 (ersättare 090702-190909). Suppleant EU-nämnden 19.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Debatt om förslag 2021/22:KU37 11 maj 2022 Bättre villkor för kommersiell radio
Interpellationsdebatt 2021/22:465 av Jasmin Farid (M) 10 maj 2022 Nya Skurubrons finansiering
Debatt om förslag 2021/22:TU11 5 maj 2022 Cykelfrågor
Frågestund 3 mars 2022 Frågestund

Dokument:

med anledning av skr. 2021/22:80 Riksrevisionens rapport om kostnadskontroll i infrastrukturinvesteringar

Motion 2021/22:4382 av Maria Stockhaus m.fl. (M, L)

Motion till riksdagen 2021/22:4382 av Maria Stockhaus m.fl. M, L med anledning av skr. 2021/22:80 Riksrevisionens rapport om kostnadskontroll i infrastrukturinvesteringar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utreda Trafikverkets organisation med inriktning att få bättre


Utskottsberedning: 2021/22:TU16
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 1 avslag, 1 bifall,

Motion 2021/22:4382 av Maria Stockhaus m.fl. (M, L) (docx, 75 kB) Motion 2021/22:4382 av Maria Stockhaus m.fl. (M, L) (pdf, 89 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.