Reza Khelili Dylami (M)

Reza Khelili Dylami (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms kommun
Född år 1967

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2006-10-06 – 2006-11-15
    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2006-11-16 – 2007-09-17
    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2007-09-18 – 2008-05-07
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2008-05-08 – 2010-10-04
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Debatt om förslag 2008/09:AU8 14 maj 2009 Försöksverksamhet med sfi-bonus

Dokument:

Stöd till oberoende medier

Motion 2009/10:U269 av Reza Khelili Dylami (m)

Motion till riksdagen 2009/10:U269 av Reza Khelili Dylami m Stöd till oberoende medier m1513 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om stöd till oberoende medier i länder med demokratiunderskott. Motivering Tillgången till fria och oberoende medier


Utskottsberedning: 2009/10:UU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:U269 av Reza Khelili Dylami (m) (doc, 37 kB) Motion 2009/10:U269 av Reza Khelili Dylami (m) (pdf, 124 kB)

Uppehållstillstånd genom investeringar

Motion 2009/10:Sf303 av Reza Khelili Dylami (m)

Motion till riksdagen 2009/10:Sf303 av Reza Khelili Dylami m Uppehållstillstånd genom investeringar m1509 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om investeringar som grund för uppehållstillstånd. Motivering För en ekonomi är det väldigt viktigt att


Utskottsberedning: 2009/10:SfU14
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:Sf303 av Reza Khelili Dylami (m) (doc, 37 kB) Motion 2009/10:Sf303 av Reza Khelili Dylami (m) (pdf, 125 kB)

Invandring och handel

Motion 2009/10:N307 av Reza Khelili Dylami (m)

Motion till riksdagen 2009/10:N307 av Reza Khelili Dylami m Invandring och handel m1443 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om invandring och handel. Motivering Diskussionen om invandring till Sverige tenderar att ofta fokusera på de eventuella


Utskottsberedning: 2009/10:NU25
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:N307 av Reza Khelili Dylami (m) (doc, 37 kB) Motion 2009/10:N307 av Reza Khelili Dylami (m) (pdf, 126 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.