Reynoldh Furustrand (S)

Reynoldh Furustrand (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Södermanlands län
Titel ombudsman
Född år 1942

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1995-10-10 – 2006-10-02
    • Ledig 1995-01-10 – 1995-10-09
    • Ordinarie 1986-10-08 – 1995-01-09
    • Europaparlamentet

    • Ledamot 1995-01-01 – 1995-10-09
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1995-10-11 – 1998-10-04
    • Ledamot 1994-10-11 – 1995-01-18
    • Ledamot 1988-10-11 – 1994-10-02
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 1985-09-30 – 1988-10-02
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 1995-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1994-10-11 – 1995-01-18
    • Suppleant 1988-11-07 – 1991-09-29
    • Finansutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2002-10-08 – 2003-11-13
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-10-08
    • Ledamot 1995-11-06 – 1998-10-05
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Ledamot 1996-10-24 – 1998-10-05
    • Suppleant 1994-10-18 – 1995-11-07
    • Suppleant 1989-10-05 – 1991-09-30
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Suppleant 1994-12-08 – 2002-09-30
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 1998-12-01 – 2002-09-30
    • EES-EFTA delegationen

    • Ledamot 1994-10-11 – 1994-12-31
    • EFTA-delegationen

    • Ledamot 1994-10-11 – 1994-12-31
    • Suppleant 1992-11-06 – 1994-10-03
    • EG-delegationen

    • Ledamot 1994-10-11 – 1994-12-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2005/06:UU16 17 maj 2006 Norden

Europaväg 20

Motion 2005/06:T601 av Urban Ahlin m.fl. (s)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om vikten av att standardhöja Europaväg 20. Motivering E 20 från Stockholm till Göteborg är en livsnerv och har mycket stor betydelse för västra Sverige, Bergslagen och Mälardalen. Den regionala obalansen måste mötas


Utskottsberedning: 2005/06:TU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2005/06:T601 av Urban Ahlin m.fl. (s) (doc, 40 kB)

Gymnasieskolans yrkesprogram

Motion 2005/06:Ub546 av Claes-Göran Brandin m.fl. (s)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som i motionen anförs om de yrkesförberedande utbildningarna. Motivering Det har under de senaste åren varit tydligt fokus på högskoleutbildning och forskning. Yrkesutbildningarna, framför allt de gymnasiala, har hamnat mer i skymundan.


Utskottsberedning: 2005/06:UbU10
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2005/06:Ub546 av Claes-Göran Brandin m.fl. (s) (doc, 56 kB)

Utveckling av det nordiska samarbetet

Motion 2005/06:U348 av Lars Wegendal m.fl. (s)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen när det gäller att utveckla och förstärka nordiskt samarbete. Motivering I en lång rad undersökningar som gjorts för att jämföra konkurrenskraften bland världens stater placeras de nordiska staterna högst upp i rankningen.


Utskottsberedning: 2005/06:UU16
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2005/06:U348 av Lars Wegendal m.fl. (s) (doc, 56 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.