Rasmus Ling (MP)

Rasmus Ling (MP)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Malmö kommun, plats 153
Född år 1984
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post rasmus.ling[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Justitieutskottet

    • Ledamot
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Valberedningen

    • Ledamot
    • Delegationen till den gemensamma parlamentariska kontrollgruppen för Europol

    • Suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2021-01-01 – 2022-09-26
    • Ledig 2020-05-04 – 2020-12-31
    • Ordinarie 2014-09-29 – 2020-05-03
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2019-02-07 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2015-02-18 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2019-02-07 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2019-02-15 – 2022-09-26
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-26 – 2020-09-13
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Valberedningen

    • Ledamot 2018-09-24 –
    • Suppleant 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2021-03-10 – 2022-10-31
    • Ledamot 2017-09-28 – 2019-10-02
    • Suppleant 2014-10-07 – 2017-09-28
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot 2016-11-09 – 2020-06-03
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 2018-10-09 – 2018-11-20
    • Delegationen till den gemensamma parlamentariska kontrollgruppen för Europol

    • Suppleant 2019-01-31 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot skatteutskottet 14-18 och justitieutskottet 18-. Suppleant konstitutionsutskottet 14-, finansutskottet 14-18 och 19-, civilutskottet 15-18, försvarsutskottet 19- och socialförsäkringsutskottet 19-. Ledamot riksdagens ledamotsråd 16-, Nordiska rådets svenska delegation 17- och riksdagens valberedning 18-. Suppleant riksdagens valberedning 14-18, Nordiska rådets svenska delegation 14-17, riksbanksfullmäktige 18 och delegationen till den gemensamma parlamentariska kontrollgruppen för Europol 19-.
  • Föräldrar

    Personalsekreteraren Rolf Ling, f. Andersson och socionomen Birgitta Ling.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, naturvetenskaplig linje, Söderhamn, slutår 03. Kurser, Malmö högskola och Lunds universitet 04-08.
  • Anställningar

    Vårdbiträde, Söderhamn och Svedala 03-05. Politisk sekreterare, Malmö 08 och 10-14.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Kronofogdens insynsråd 15-. Ledamot, Polismyndighetens insynsråd 18-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Söderhamn 02-04. Regionfullmäktig, Skåne 10-14. Ledamot, servicenämnden, Malmö kommun 06-10. Ledamot, regionala tillväxtnämnden, Skåne 10-14.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot, Miljöpartiets riksvalberedning 07-13 och sekreterare 10-13. Ledamot, Miljöpartiets partistyrelse 16-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Regionala skattekontor

Interpellation 2014/15:581 av Ulf Berg (M)

Interpellation 2014/15:581 Regionala skattekontor av Ulf Berg M till Finansminister Magdalena Andersson S Socialdemokraterna menade i opposition att alliansregeringen inte hade någon regionalpolitisk helhetssyn när Skatteverket flyttade regionala skattekontor från exempelvis Mora och Åmål. Socialdemokraterna framförde

Inlämnad: 2015-05-07 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2014/15:581 av Ulf Berg (M) (pdf, 76 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Regionala skattekontor

Flygskattens fördelningspolitiska profil

Interpellation 2014/15:516 av Edward Riedl (M)

Interpellation 2014/15:516 Flygskattens fördelningspolitiska profil av Edward Riedl M till Finansminister Magdalena Andersson S Regeringen har aviserat att man kommer att införa en flygskatt utan att i dagsläget kunna redogöra i detalj för dess utformning. Sverige är ett relativt stort, avlångt land med långa avstånd

Inlämnad: 2015-04-14 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2014/15:516 av Edward Riedl (M) (pdf, 68 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Flygskattens fördelningspolitiska profil

Uteblivna skatteintäkter från kilometerskatten

Interpellation 2014/15:515 av Edward Riedl (M)

Interpellation 2014/15:515 Uteblivna skatteintäkter från kilometerskatten av Edward Riedl M till Statsrådet Anna Johansson S Socialdemokraterna gick 2014 till val på att man ville införa en kilometerskatt för lastbilar. Tanken var att intäkterna från denna skatt skulle gå till finansiering av andra infrastrukturella projekt.

Inlämnad: 2015-04-14 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2014/15:515 av Edward Riedl (M) (pdf, 68 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Uteblivna skatteintäkter från kilometerskatten

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se