Rasmus Ling (MP)

Rasmus Ling (MP)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Malmö kommun, plats 153
Född år 1984
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post rasmus.ling[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Justitieutskottet

    • Ledamot
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Valberedningen

    • Ledamot
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot
    • Delegationen till den gemensamma parlamentariska kontrollgruppen för Europol

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2019-02-07 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2015-02-18 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2019-02-07 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2019-02-15 – 2022-09-26
    • Valberedningen

    • Ledamot 2018-09-24 –
    • Suppleant 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2017-09-28 – 2019-10-02
    • Suppleant 2014-10-07 – 2017-09-28
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot 2016-11-09 –
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 2018-10-09 – 2018-11-20
    • Delegationen till den gemensamma parlamentariska kontrollgruppen för Europol

    • Suppleant 2019-01-31 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot skatteutskott 14-. Suppleant konstitutionsutskottet 14-, finansutskottet 14- och civilutskottet 15-. Suppleant valberedningen 14-18 och Nordiska rådets svenska delegation 14-16.
  • Föräldrar

    Personalsekreteraren Rolf Ling, f. Andersson och socionomen Birgitta Ling.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, naturvetenskaplig linje, Söderhamn, slutår 03. Kurser, Malmö högskola och Lunds universitet 04-08.
  • Anställningar

    Vårdbiträde, Söderhamn och Svedala 03-05. Politisk sekreterare, Malmö 08 och 10-14.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Kronofogdens insynsråd 15-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Söderhamn 02-04. Regionfullmäktig, Skåne 10-14. Ledamot, servicenämnden, Malmö stad 06-10. Ledamot, regionala tillväxtnämnden, Skåne 10-14.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot, Miljöpartiets riksvalberedning 07-13 och sekreterare 10-13. Ledamot, Miljöpartiets partistyrelse 16-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Avgiftsfria studier

Motion 2014/15:1972 av Emma Hult och Rasmus Ling (MP)

Motion till riksdagen 2014/15:1972 av Emma Hult och Rasmus Ling MP Avgiftsfria studier Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om vikten av en avgiftsfri utbildning för alla. Bakgrund Vid terminsstart 2011 infördes studieavgifter för de studenter som


Utskottsberedning: 2015/16:UbU15
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2014/15:1972 av Emma Hult och Rasmus Ling (MP) (docx, 46 kB) Motion 2014/15:1972 av Emma Hult och Rasmus Ling (MP) (pdf, 68 kB)

Högskolan - forskningens framkant, pedagogikens bakvatten

Motion 2014/15:1682 av Rasmus Ling och Emma Hult (MP)

Motion till riksdagen 2014/15:1682 av Rasmus Ling och Emma Hult MP Högskolan forskningens framkant, pedagogikens bakvatten Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att undersöka hur genomströmningen på Sveriges högskolor och universitet kan förbättras.


Utskottsberedning: 2015/16:UbU15
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2014/15:1682 av Rasmus Ling och Emma Hult (MP) (docx, 44 kB) Motion 2014/15:1682 av Rasmus Ling och Emma Hult (MP) (pdf, 68 kB)

Nationellt mål om fördubblad kollektivtrafik

Motion 2014/15:1681 av Rasmus Ling (MP)

Motion till riksdagen 2014/15:1681 av Rasmus Ling MP Nationellt mål om fördubblad kollektivtrafik Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att införa ett nationellt mål om en fördubblad kollektivtrafik. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin


Utskottsberedning: 2014/15:TU13
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 1 avslag, 1 bifall,

Motion 2014/15:1681 av Rasmus Ling (MP) (docx, 45 kB) Motion 2014/15:1681 av Rasmus Ling (MP) (pdf, 68 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se