Pontus Andersson (SD)

Pontus Andersson (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Skåne läns västra, plats 331
Född år 1992
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post pontus.andersson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2021-12-17 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2022-01-14 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2022-01-14 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2022-01-14 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2022-01-14 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2022-01-14 – 2022-09-26

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Frågestund 28 april 2022 Frågestund
Frågestund 17 mars 2022 Frågestund
Frågestund 3 februari 2022 Frågestund

Dokument:

Myndighetskampanjen "Skratt som kan skada"

Interpellation 2021/22:544 av Pontus Andersson (SD)

Interpellation 2021/22:544 Myndighetskampanjen Skratt som kan skada av Pontus Andersson SD till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S Satir och politisk humor är på intet sätt ett nytt fenomen. Tvärtom finns det exempel på hån och förlöjligande av både makthavare och politiska frågor från långt innan dagens

Inlämnad: 2022-06-02 Svarsdatum: 2022-06-28 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2021/22:544 av Pontus Andersson (SD) (pdf, 88 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Myndighetskampanjen "Skratt som kan skada"

Välfärdskontroller på flygplatser

Interpellation 2021/22:535 av Pontus Andersson (SD)

Interpellation 2021/22:535 Välfärdskontroller på flygplatser av Pontus Andersson SD till Statsrådet Anders Ygeman S Under det första halvåret av 2019 blev 372 personer påkomna med vad som i Danmark kallas för socialt bedrägeri på landets fyra största flygplatser. Danska myndigheter gjorde stickprovskontroller på sammanlagt

Inlämnad: 2022-06-02 Svarsdatum: 2022-06-27 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Interpellation 2021/22:535 av Pontus Andersson (SD) (pdf, 87 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Välfärdskontroller på flygplatser

Överlåtelse av kontantkort

Skriftlig fråga 2021/22:1669 av Pontus Andersson (SD)

Fråga 2021/22:1669 Överlåtelse av kontantkort av Pontus Andersson SD till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S I augusti 2022 förväntas en ny lag träda i kraft om registrering av kontantkort. Lagen samlar ett brett stöd över partigränserna. En aspekt som regeringen har missat i ärendet är vad som händer om

Inlämnad: 2022-06-02 Svarsdatum: 2022-06-15 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2021/22:1669 av Pontus Andersson (SD) (pdf, 83 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.