Pontus Andersson (SD)

Pontus Andersson (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Skåne läns västra, plats 331
Född år 1992
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post pontus.andersson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2021-12-17 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2022-01-14 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2022-01-14 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2022-01-14 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2022-01-14 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2022-01-14 – 2022-09-26

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Debatt om förslag 2021/22:JuU43 19 maj 2022 Skärpt straff för gravfridsbrott
Interpellationsdebatt 2021/22:453 av Pontus Andersson (SD) 29 april 2022 Regeringens relation till islamistiska organisationer
Interpellationsdebatt 2021/22:437 av Pontus Andersson (SD) 29 april 2022 Danmarks åtgärder mot gängkriminaliteten
Frågestund 28 april 2022 Frågestund

Dokument:

Hatbrott mot svenskar

Interpellation 2021/22:502 av Pontus Andersson (SD)

Interpellation 2021/22:502 Hatbrott mot svenskar av Pontus Andersson SD till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S Rasism eller fientlighet är inte på något sätt en fråga som är begränsat till ett lands ursprungsbefolkning mot ett lands minoriteter. Det är tvärtom i Sverige, där svenskarna i internationella

Inlämnad: 2022-05-17 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2021/22:502 av Pontus Andersson (SD) (pdf, 85 kB)

med anledning av prop. 2021/22:231 Skärpt syn på våldtäkt och andra sexuella kränkningar

Motion 2021/22:4711 av Tobias Andersson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2021/22:4711 av Tobias Andersson m.fl. SD med anledning av prop. 2021/22:231 Skärpt syn på våldtäkt och andra sexuella kränkningar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om differentierade straffskalor för sexualbrott mot barn och tillkännager detta för


Utskottsberedning: 2021/22:JuU41

Motion 2021/22:4711 av Tobias Andersson m.fl. (SD) (docx, 89 kB) Motion 2021/22:4711 av Tobias Andersson m.fl. (SD) (pdf, 75 kB)

med anledning av prop. 2021/22:233 Nya uppgifter om den tilltalades ålder i straffprocessen

Motion 2021/22:4710 av Tobias Andersson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2021/22:4710 av Tobias Andersson m.fl. SD med anledning av prop. 2021/22:233 Nya uppgifter om den tilltalades ålder i straffprocessen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att rekvisitet väsentligen gällande resning till den tilltalades nackdel ska


Utskottsberedning: 2021/22:JuU33

Motion 2021/22:4710 av Tobias Andersson m.fl. (SD) (docx, 89 kB) Motion 2021/22:4710 av Tobias Andersson m.fl. (SD) (pdf, 74 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.