Pontus Andersson (SD)

Pontus Andersson (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Skåne läns västra, plats 331
Född år 1992
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post pontus.andersson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2021-12-17 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2022-01-14 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2022-01-14 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2022-01-14 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2022-01-14 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2022-01-14 – 2022-09-26

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Interpellationsdebatt 2021/22:502 av Pontus Andersson (SD) 29 juni 2022 Hatbrott mot svenskar
Interpellationsdebatt 2021/22:544 av Pontus Andersson (SD) 28 juni 2022 Myndighetskampanjen "Skratt som kan skada"
Interpellationsdebatt 2021/22:535 av Pontus Andersson (SD) 27 juni 2022 Välfärdskontroller på flygplatser
Debatt om förslag 2021/22:JuU43 19 maj 2022 Skärpt straff för gravfridsbrott

Dokument:

Längre lördagsöppet på Systembolaget

Skriftlig fråga 2021/22:1111 av Pontus Andersson (SD)

Fråga 2021/22:1111 Längre lördagsöppet på Systembolaget av Pontus Andersson SD till Socialminister Lena Hallengren S I september 2021 väckte bolagsledningen för Systembolaget frågan om förlängda öppettider på lördagar eftersom det utifrån omvärldsförändringar i termer av exempelvis öppettider generellt och bolagets legitimitet

Inlämnad: 2022-02-16 Svarsdatum: 2022-02-23 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2021/22:1111 av Pontus Andersson (SD) (pdf, 88 kB)

Psykisk ohälsa hos unga under pandemin

Skriftlig fråga 2021/22:970 av Pontus Andersson (SD)

Fråga 2021/22:970 Psykisk ohälsa hos unga under pandemin av Pontus Andersson SD till Socialminister Lena Hallengren S Folkhälsomyndighetens rapport om covid-19-pandemins påverkan på folkhälsan visar att den psykiska hälsan har försämrats hos unga under 2020. Rapporten påvisar att symtom på depression, ångest, stress och

Inlämnad: 2022-02-01 Svarsdatum: 2022-02-09 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2021/22:970 av Pontus Andersson (SD) (pdf, 87 kB)

Verkställande av utvisningar

Skriftlig fråga 2021/22:755 av Pontus Andersson (SD)

Fråga 2021/22:755 Verkställande av utvisningar av Pontus Andersson SD till Statsrådet Anders Ygeman S Långt innan Sverigedemokraternas intåg i riksdagen 2010 varnade vi för den alltför stora invandringens konsekvenser för Sverige. Alliansregeringens uppgörelse med Miljöpartiet om migrationen och Socialdemokraternas oförmåga

Inlämnad: 2022-01-13 Svarsdatum: 2022-01-26 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Skriftlig fråga 2021/22:755 av Pontus Andersson (SD) (pdf, 87 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.