Pontus Andersson (SD)

Pontus Andersson (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Skåne läns västra, plats 331
Född år 1992
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post pontus.andersson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2021-12-17 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2022-01-14 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2022-01-14 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2022-01-14 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2022-01-14 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2022-01-14 – 2022-09-26

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Debatt om förslag 2021/22:JuU10 20 april 2022 Skärpta straff för grova trafikbrott
Interpellationsdebatt 2021/22:315 av Pontus Andersson (SD) 18 mars 2022 Dödsskjutningarna i januari
Frågestund 17 mars 2022 Frågestund
Interpellationsdebatt 2021/22:357 av Jonas Andersson i Linghem (SD) 15 mars 2022 Rivning och avlägsnande av statyer och andra kulturföremål

Dokument:

Överlåtelse av kontantkort

Skriftlig fråga 2021/22:1669 av Pontus Andersson (SD)

Fråga 2021/22:1669 Överlåtelse av kontantkort av Pontus Andersson SD till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S I augusti 2022 förväntas en ny lag träda i kraft om registrering av kontantkort. Lagen samlar ett brett stöd över partigränserna. En aspekt som regeringen har missat i ärendet är vad som händer om

Inlämnad: 2022-06-02 Svarsdatum: 2022-06-15 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2021/22:1669 av Pontus Andersson (SD) (pdf, 83 kB)

Utvisningar av illegala invandrare

Skriftlig fråga 2021/22:1338 av Pontus Andersson (SD)

Fråga 2021/22:1338 Utvisningar av illegala invandrare av Pontus Andersson SD till Statsrådet Anders Ygeman S Rysslands invasion av Ukraina har berört oss alla på djupet. Putins krig är en skymf mot människovärdet, och Ukrainas grannländer har alla tagit ett stort ansvar för att ta emot de ukrainska kvinnor, barn och äldre

Inlämnad: 2022-03-23 Svarsdatum: 2022-03-30 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Skriftlig fråga 2021/22:1338 av Pontus Andersson (SD) (pdf, 85 kB)

Åldringsrån

Skriftlig fråga 2021/22:1143 av Pontus Andersson (SD)

Fråga 2021/22:1143 Åldringsrån av Pontus Andersson SD till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S Åldringsrån har de senaste åren blivit ett allt vanligare inslag i Sverige. Ofta utger sig personer för att vara poliser, hantverkare eller vårdanställda för att kunna lura äldre människor att låta dem ta sig in

Inlämnad: 2022-02-23 Svarsdatum: 2022-03-02 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2021/22:1143 av Pontus Andersson (SD) (pdf, 98 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.