Peter Rådberg (MP)

Peter Rådberg (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Västra Götalands läns norra
Titel Lärare
Född år 1956

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2014-09-29
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2005-11-07 – 2006-05-21
    • Ersättare 2005-04-25 – 2005-06-26
    • Miljöpartiet de gröna

    • Kvittningsperson 2010-10-25 – 2014-09-29
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2005-11-07 – 2006-05-21
    • Suppleant 2005-04-25 – 2005-06-27
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2005-11-07 – 2006-05-21
    • Suppleant 2005-04-25 – 2005-06-27
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2005-11-07 – 2006-05-21
    • Suppleant 2005-04-25 – 2005-06-27
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2011-09-20 – 2014-09-29
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2014-04-15 – 2014-06-12
    • Suppleant 2013-11-26 – 2013-12-17
    • Deputerad 2013-04-23 – 2013-06-18
    • Deputerad 2013-02-21 – 2013-03-06
    • Suppleant 2012-11-27 – 2012-12-19
    • Deputerad 2011-11-24 – 2011-12-14
    • Suppleant 2011-09-20 – 2011-09-21
    • Suppleant 2011-06-16 – 2011-06-17
    • Suppleant 2011-03-31 – 2011-04-01
    • Deputerad 2010-11-23 – 2010-12-15
    • Deputerad 2010-02-04 – 2010-03-03
    • Deputerad 2009-11-12 – 2009-12-09
    • Deputerad 2009-02-12 – 2009-03-12
    • Deputerad 2008-11-20 – 2008-12-19
    • Suppleant 2007-10-18 – 2008-06-18
    • Deputerad 2007-03-22 – 2007-06-01
    • Deputerad 2006-10-10 – 2006-10-13
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2006-10-17 – 2014-09-29
    • Ledamotsrådet

    • Suppleant 2010-10-13 – 2011-10-19

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 2008/09:210 En ny rovdjursförvaltning

Motion 2008/09:MJ24 av Tina Ehn m.fl. (mp)

Motion till riksdagen 2008/09:MJ24 av Tina Ehn m.fl. mp med anledning av prop. 2008/09:210 En ny rovdjursförvaltning Innehållsförteckning Innehållsförteckning Förslag till riksdagsbeslut 2 Rovdjurspolitiken 3 Rovdjuren 4 Ekologisk livskraft 4 Rovdjurens roll i ekosystemet 5 Propositionen 6 EU:s art- och habitatdirektiv 6


Utskottsberedning: 2009/10:MJU8
Riksdagsbeslut (20 yrkanden): 20 avslag

Motion 2008/09:MJ24 av Tina Ehn m.fl. (mp) (doc, 107 kB) Motion 2008/09:MJ24 av Tina Ehn m.fl. (mp) (pdf, 291 kB)

med anledning av prop. 2008/09:201 Förstärkt integritetsskydd vid signalspaning

Motion 2008/09:Fö7 av Mona Sahlin m.fl. (s, mp, v)

Motion till riksdagen 2008/09:Fö7 av Mona Sahlin m.fl. s, mp, v med anledning av prop. 2008/09:201 Förstärkt integritetsskydd vid signalspaning s10102 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2008/09:201 Förstärkt integritetsskydd vid signalspaning. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening


Utskottsberedning: 2009/10:FöU3
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 5 avslag

Motion 2008/09:Fö7 av Mona Sahlin m.fl. (s, mp, v) (doc, 46 kB)

med anledning av prop. 2008/09:199 Högre krav och kvalitet i den nya gymnasieskolan

Motion 2008/09:Ub37 av Mats Pertoft m.fl. (mp)

Motion till riksdagen 2008/09:Ub37 av Mats Pertoft m.fl. mp med anledning av prop. 2008/09:199 Högre krav och kvalitet i den nya gymnasieskolan mp056 1 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2008/09:199 Högre krav och kvalitet i den nya gymnasieskolan. 2 Inledning Miljöpartiet de gröna anser att


Utskottsberedning: 2009/10:UbU3
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2008/09:Ub37 av Mats Pertoft m.fl. (mp) (doc, 62 kB) Motion 2008/09:Ub37 av Mats Pertoft m.fl. (mp) (pdf, 221 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.