Peter Persson (S)

Peter Persson (S)

Avgången riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Jönköpings län
Titel Ombudsman/kommunalråd.
Född år 1955

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2020-08-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2020-08-31
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2020-08-31
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2012-03-23 – 2014-09-29
    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-03-22
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-08-31
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-08-31
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-08-31
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-08-31
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-08-31
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-08-31
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-08-31
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-08-31
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-08-31
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-08-31
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-08-31
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-08-31
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-08-31
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-08-31
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-08-31
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Personlig suppleant 2016-11-01 – 2020-08-31

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot skatteutskottet 12-. Suppleant finansutskottet 10-18 och skatteutskottet 10-12. Personlig suppleant Styrelsen för Riksbankens Jubileumsfond 16-.
  • Föräldrar

    Leif Persson och Ingegerd Persson, f. Karlsson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, fackliga kurser.
  • Anställningar

    Instrumentmekaniker, Nymölla Bruk 74-84. Ombudsman, Socialdemokraterna 84-91.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ensamutredare, Integrationsverket och Krisberedskapsmyndigheten. Ordförande, Kommundemokratikommittén, 11-. Ledamot i flera bostadspolitiska utredningar.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Kristianstads kommun. Kommunfullmäktig, Jönköpings kommun, 88-10, kommunalråd 92-10. Kommunstyrelsen 89-91, suppleant 89-91, ledamot 92-94, 1:e vice ordförande 95-04, ordförande 05-06, 2:e vice ordförande 07-10. Krisledningsnämnden flera uppdrag 03-10. Ledningsutskottet, ledamot 92-94, 1:e vice ordförande 95-05, ordförande 05-06 och 2:e vice ordförande 07-10. Miljö- och hälsoskyddsnämnden, ordförande 89-91. Regionförbundet Jönköpings län, ledamot 05-10. Skärstadhem AB, 1:e vice ordförande 02. Välfärdsutskottet, 1:e vice ordförande 92-94, ordförande 95-05, 1:e ordförande 02, vice ordförande 07-10. Arbetsmarknadsdelegationen 99-02, ordförande. Ekonomiutskottet, 1:e vice ordförande 92-94. Jönköpings kommuns förvaltnings AB, flera uppdrag 92-10.
  • Litteratur

    Jubileumsskrift Pappers avdelning 21. Diverse diktsamlingar ex. grupp 76, unga poeter. Politiska artiklar i tidningar och tidskrifter.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Likvärdig läxhjälp för alla

Skriftlig fråga 2013/14:763 av Peter Persson (S)

Fråga 2013/14:763 Likvärdig läxhjälp för alla av Peter Persson S till Utbildningsminister Jan Björklund FP De fem största läxhjälpsföretagen omsättning 2013 har kraftigt ökat jämfört med 2012. De omsatte nästan 100 miljoner tillsammans. Störst är My Academy som ensamt stod för hälften av omsättningen. Ökningen uppges

Inlämnad: 2014-08-21 Besvarare: Jan Björklund (FP)

Skriftlig fråga 2013/14:763 av Peter Persson (S) (pdf, 79 kB)

Bostadsbrist

Skriftlig fråga 2013/14:738 av Peter Persson (S)

Fråga 2013/14:738 Bostadsbrist av Peter Persson S till Statsrådet Stefan Attefall KD Två valperioder av kristdemokratiska bostadsministrar har skapat en stor bostadsbrist. Enligt Boverket skulle det behöva byggas mellan 100 000 och 175 000 bostäder de närmaste fem åren. Statistiken över bostadsbristen i kommunerna, i

Inlämnad: 2014-07-24 Besvarare: Stefan Attefall (KD)

Skriftlig fråga 2013/14:738 av Peter Persson (S) (pdf, 75 kB)

Regeringsskrivelse om internationellt skattefusk

Skriftlig fråga 2013/14:737 av Peter Persson (S)

Fråga 2013/14:737 Regeringsskrivelse om internationellt skattefusk av Peter Persson S till Finansminister Anders Borg M Regeringen har den 19 juni till riksdagen lämnat en skrivelse 2013/14:245 En nationell strategi för en effektiv regim för bekämpning av penningtvätt och av finansiering av terrorism. Jag vill nu efterlysa

Inlämnad: 2014-07-24 Besvarare: Anders Borg (M)

Skriftlig fråga 2013/14:737 av Peter Persson (S) (pdf, 79 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se