Peter Persson (S)

Peter Persson (S)

Avgången riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Jönköpings län
Titel Ombudsman/kommunalråd.
Född år 1955

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2020-08-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2020-08-31
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2020-08-31
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2012-03-23 – 2014-09-29
    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-03-22
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-08-31
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-08-31
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-08-31
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-08-31
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-08-31
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-08-31
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-08-31
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-08-31
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-08-31
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-08-31
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-08-31
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-08-31
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-08-31
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-08-31
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-08-31
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Personlig suppleant 2016-11-01 – 2020-08-31

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot skatteutskottet 12-. Suppleant finansutskottet 10-18 och skatteutskottet 10-12. Personlig suppleant Styrelsen för Riksbankens Jubileumsfond 16-.
  • Föräldrar

    Leif Persson och Ingegerd Persson, f. Karlsson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, fackliga kurser.
  • Anställningar

    Instrumentmekaniker, Nymölla Bruk 74-84. Ombudsman, Socialdemokraterna 84-91.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ensamutredare, Integrationsverket och Krisberedskapsmyndigheten. Ordförande, Kommundemokratikommittén, 11-. Ledamot i flera bostadspolitiska utredningar.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Kristianstads kommun. Kommunfullmäktig, Jönköpings kommun, 88-10, kommunalråd 92-10. Kommunstyrelsen 89-91, suppleant 89-91, ledamot 92-94, 1:e vice ordförande 95-04, ordförande 05-06, 2:e vice ordförande 07-10. Krisledningsnämnden flera uppdrag 03-10. Ledningsutskottet, ledamot 92-94, 1:e vice ordförande 95-05, ordförande 05-06 och 2:e vice ordförande 07-10. Miljö- och hälsoskyddsnämnden, ordförande 89-91. Regionförbundet Jönköpings län, ledamot 05-10. Skärstadhem AB, 1:e vice ordförande 02. Välfärdsutskottet, 1:e vice ordförande 92-94, ordförande 95-05, 1:e ordförande 02, vice ordförande 07-10. Arbetsmarknadsdelegationen 99-02, ordförande. Ekonomiutskottet, 1:e vice ordförande 92-94. Jönköpings kommuns förvaltnings AB, flera uppdrag 92-10.
  • Litteratur

    Jubileumsskrift Pappers avdelning 21. Diverse diktsamlingar ex. grupp 76, unga poeter. Politiska artiklar i tidningar och tidskrifter.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2013/14:76 Förändrad trängselskatt och infrastruktursatsningar i Stockholm

Motion 2013/14:Sk6 av Leif Jakobsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2013/14:Sk6 av Leif Jakobsson m.fl. S med anledning av prop. 2013/14:76 Förändrad trängselskatt och infrastruktursatsningar i Stockholm S20007 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att regioner ska få betydande bestämmanderätt


Utskottsberedning: 2013/14:SkU24
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2013/14:Sk6 av Leif Jakobsson m.fl. (S) (doc, 63 kB)

Ett rättfärdigt Sverige

Motion 2013/14:Sk411 av Leif Jakobsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2013/14:Sk411 av Leif Jakobsson m.fl. S Ett rättfärdigt Sverige S23001 Innehållsförteckning Förslag till riksdagsbeslut 2 Åtgärder för ordning och reda med företagande och skatter samt på arbetsmarknaden 6 Se över regelverket kring F-skatten 6 Åtgärda missbruket av 3:12-reglerna 7 Tillämpa


Utskottsberedning: 2013/14:AU6 2013/14:FiU1 2013/14:FiU27 2013/14:SfU6 2013/14:SkU19 2013/14:SkU20 2013/14:TU14 2013/14:TU18
Riksdagsbeslut (30 yrkanden): 25 avslag, 5 bifall,

Motion 2013/14:Sk411 av Leif Jakobsson m.fl. (S) (doc, 110 kB)

Storföretag och beskattning

Motion 2013/14:Sk410 av Leif Jakobsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2013/14:Sk410 av Leif Jakobsson m.fl. S Storföretag och beskattning S23002 Innehållsförteckning Förslag till riksdagsbeslut 2 Bakgrund och nutidsbild 2 Hybridinstrument ett av flera problem 3 Ägarlösa företag ett annat problem 4 Internprissättning ett tredje problem 4 OECD:s rapport 4 Följande


Utskottsberedning: 2013/14:SkU1 2013/14:SkU17 2013/14:SkU20
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): 6 avslag

Motion 2013/14:Sk410 av Leif Jakobsson m.fl. (S) (doc, 79 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se